Abba

 Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Abba Kimdir

Abba kimdir, Abba, 1972-1982 yılları arasında popüler olmuş İsveçli bir pop müzik grubudur.

Abba'nın üyeleri :
Agnetha Fältskog (1950 doğumlu kadın)
Björn Ulvaeus (1945 doğumlu erkek)
Benny Andersson'la (1946 doğumlu erkek)
Anni-Frida Lyngstad (1945 doğumlu kadın)

Grup kurulduktan sonra, bu sırada kendilerini Björn & Benny, Agnetha & Anni Frid olarak adlandırıyorlardı. Grup 6 Nisan 1974'teki Eurovision Şarkı Yarışması'ndan önce üyelerin adının baş harflerini alarak grubun ismini ABBA olarak oluşturmuşlardır.

Benny de İsveç'in en iyi pop grubu "The Hep Stars"da piyano çalıyordu. Björn, dönemin popüler halk müziği topluluklarından Hootenanny Şarkıcıları'nın bir üyesi idi. Haziran 1966'da tanıştılar ve bir müzik grubu kurdular. 1969 ilkbaharında, Björn ve Benny, Abba'nın diğer yarısını oluşturıştılar. Agnetha ve Björn, 1971'de evlendiler ancak 1979 yılında boşandılar. 1971 yılında nişanlanan Benny ve Frida ise 1978 yılında evlendiler ve 1981'in şubatında boşandılar.

Björn, Benny, Agnetha ve Frida, enstrümental ve vokal fon müziğinin yanısıra kendi yaptıkları solo ve düet çalışmalarla grup kariyerlerine başladılar. 1972 yılının ilkbaharında "People Need Love" adındaki ilk kırkbeşliğini kaydettiler.

Abba, 1974 yılında "Waterloo" adlı parça ile 1974 Eurovision Şarkı Yarışması'na katıldı ve birinci oldu. Bu birincilik grubun dünya çapında ün kazanmasını sağladı. Ayrıca şarkı, 50 yılın en iyi Eurovision şarkısı seçilmiştir.

Bu zaferin ardından şarkı, tüm Avrupa ülkelerinin listelerinde zirvenin güçlü ortakları arasına girdi, kısa sürede Amerika müzik piyasasında da adını duyurmayı başardı. Abba, "Sos" adlı üçüncü albümüyle ününe ün kattı. "Mamma Mia" adlı parça, Abba'yı İngiltere ve Avustralya listelerinin zirvesine yerleştirdi.

1976 yılında "Greatest Hits" ve "The Best of Abba Repectively"adındaki parçalarını, İngiltere ve Avustralya'da piyasaya sürdüler. Tüm dünyada büyük ilgi gören "Fernando" ve "Dancing Queen" gibi single çalışmaları, kısa süre sonra klasikler arasına girdi ve Abba adını ölümsüzleştirdi. 1976 yılı sonunda dördüncü albümleri olan "Arrival"ı piyasaya sürdüler. "Money Money Money" ve "Knowing Me, Knowing You" başta olmak üzere tüm parçalar büyük beğeni kazandı.

Ardından 1977 yılının başlarında düzenlenen Avrupa ve Avustralya konserleriyle kendilerini gösterdiler ve sahne performanslarıyla da olumlu not aldılar. 1979 yılında Kanada ve Avrupa konserleriyle devam edildi. 1980 yılının Mart ayında Abba, Japonya'da bir konser verdi. Birkaç ay sonra, kısa sürede klasikler arasındaki yerini alan "The Winner Takes It All"u da içeren "Super Trouper" adlı albümü çıkardılar. 1981'in başında Benny ve Frida boşandı. Beklenenin aksine bu gelişme de Abba'ya zarar vermedi ve yıl sonunda Abba, sekizinci stüdyo albümü 'The Visitors' ile piyasaya çıkarak 'One of Us' şarkısı ile de albümlerini duyurdu.

1982'de Björn ve Benny çeşitli müzikal denemelere yönelirken Agnetha ve Frida da solo kariyerlerini sürdürdüler. Bu dönemde çıkan tek iş olan 'Abba LP', grubun, ilk on yılında kaydettiği en iyi şarkıları içeren bir toplama albüm niteliği taşırken 2 de yeni şarkı eklendi.

Başta Benny ve Frida'nın boşanmaları grubu etkilememiş gibi görünse de 1982 yılının sonunda Abba, müzikal çalışmalarını bir süreliğine askıya alma kararı aldı ve bir daha birleşmedi. Müzik dünyasında bıraktıkları iz ve hit şarkıları ile tüm zamanların en iyi grupları arasında yer aldı.

Ölümsüzleşen şarkıları ile Abba gelecek nesillerinde dinlemeye devam ettiği bir grup olarak kalacak.

SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon