Andrea Bocelli

Müzik 

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Andrea Bocelli Kimdir

Andrea Bocelli; İtalyan tenor, söz yazarı, besteci ve albüm yapımcısıdır. Uluslararası şöhretine büyük katkıda bulunan Con te Partiro isimli parça ile Avrupa'da birçok ülkede 6 aya yakın bir süre müzik listelerinin başında yer aldı. 12 yaşında futbol oynarken geçirdiği bir kaza yüzünden iki gözü de kör olan Andrea Bocelli, eşi Enrica'dan boşanmış olup, iki erkek çocuk babasıdır. Hukuk fakültesi mezunudur ve dünyanın en iyi üçüncü tenoru olarak kabul edilmektedir. 

Bocelli, 22 Eylül 1958 tarihinde İtalya, Pisa'nın Lajatico kasabasında dünyaya geldi. Glokom hastalığından dolayı zaten az gören gözleri, 12 yaşında futbol oynarken kafasını çarpıp beyin kanaması geçirince tamamen görmez oldu. Andrea'nın şarap üreticisi olan babası Alessandro, oğlunun müziğe ilgisinin olduğunu görüp onu müzik okuluna yolladı. 6 yaşındayken piyano çalmayı öğrenen Andrea, daha sonra flüt ve saksafon da çalmayı öğrendi. Pisa Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Kısa süre için resmi memur statüsünde avukatlık yaptı. Bu süreç boyunca müziğe olan ilgisi hiç azalmadı. Birçok şefin altında müzik eğitimini sürdürdü. İlgisi ile yeteneği en büyük idollerinden tenor Franco Corelli'nin yanında çırak olarak ders almasıyla doruğa çıktı.

Bocelli'nin müzik kariyeri 1992 yılında İtalyan rock yıldızı Zucchero'nun Luciano Pavarotti'ye demo parçası "Miserere"de eşlik etmesi için Bocelli'yi ayarlamasıyla başladı.

Uluslararası şöhretine büyük katkıda bulunan Con te Partiro ("Veda Etme Zamanı") isimli parça ile Avrupa'da birçok ülkede 6 aya yakın bir süre müzik listelerinin başında yer aldı. Parçanın Sarah Brightman ile düet şeklinde seslendirdiği İngilizce versiyonu "Time to Say Goodbye" ile Kuzey Amerika ve Almanya'da haftalarca listebaşı oldu ve milyonlarca albümü satıldı.

Andrea Bocelli, 1994 yılında San Remo Şarkı Festivali'nde birincilik kazandı.

2001 yılında çıkardağı yarı-otobiyografik "The Music of Silence" ("Sessizliğin Müziği") anı kitabı ve bir diğer başarılı pop albümü "Cieli di Toscana" ile uluslararası başarısını korudu.

2002 albümü "Sentimento"da Şef Lorin Maazel'in kemanı ile bütünleşen Bocelli, 2003 İngiliz Klasik Müzik törenlerinde "En İyi Albüm" ödülünü aldı. Albümün başarısını dünya çapında verdiği konserlerle kutlayan Andrea Bocelli'nin, Mısır Piramitleri önünde verdiği konser nefesleri kesti.

1993 yılında evlenen Andrea Bocelli, eşi Enrica Cenzatti'den 2002 yılında boşandı. Matteo Bocelli ve Amos Bocelli adında 2 oğlu vardır. 2002 yılında tanıştığı oyuncu Veronica Berti ile 2014 yılında evlendi. Virginia Bocelli adında bir kızı vardır.

22 Şubat 2014 tarihinde İstanbul'da TEMA Vakfı'nın 20'nci yılının kutlanacağı özel konserde sahneye çıktı.

SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon