Arif Sağ

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Arif Sağ Kimdir

Sağ, 1945 yılında Erzurum'un Aşkale ilçesi Dağlı Köyü'nde doğdu. 3-4 yaşlarından itibaren kendisini babasının değirmeninde buldu. Müzikle ilk tanışması da orada oldu.

Değirmentaşı ve su sesinin uyumu Arif Sağ'ın dinlediği ilk orkestraydı. 5 yaşında kavalla, 6 yaşında ise gramofon ve plakla tanıştı. Bağlamayla 7 yaşında iken Erzincan'da Kumaş Dede'nin dükkanında tanıştı. Bu dükkan Davut Sulari, Aşık Daimi, Ali Ekber Çiçek, Aşık Beyhani, Kemter Yusuf gibi nice ustaların yetişmesinde öncü olmuştu. 14 yaşına kadar aşıklık geleneğini öğrenip deyişler söylemeye başlayan Arif Sağ, sonraki yıllarda İstanbul'a geldi ve Aksaray Musiki Cemiyeti'nde Nida Tüfekçi'nin öğrencisi oldu.

Bu dönemlerde müzikal altyapısını oluşturma dönemiydi. 1960 ve 70'li yıllar Arif Sağ için müzikte arayış yıllarıydı. Arif Sağ'ın, bu dönemin toplumsal hareketlerinin müzikle bağdaşan yanlarından çok, piyasadaki ve resmi kurumlardaki müzik uygulamalarına ağırlık verdiği söylenebilir. İlk plağı "Gafil Gezme Şaşkın Bir Gün Ölürsün"ü bu dönemde, 1963 yılında çıkarmıştı. 1965'de İstanbul Radyosu'na bağlama sanatçısı olarak girdi.

Bu yıllarda Sağ'ın piyasadaki faaliyetleri de devam etmekteydi. 45'lik plak dönemi olarak adlandırılan ve yaklaşık 20 sene devam eden bu sürecin en parlak simalarındandı. Bu süreçte 45'in üzerinde plak, 200'ün üzerinde beste yaptı. Çeşitli sanatçılara bağlamasıyla eşlik etmesinin yanında, - yine bu dönemde- bestelerini de pek çok sanatçıya verdi. Yapılan müzik bugünkü terminolojiyle bir tür arabesk- fantazi benzeriydi; bestelerinde ise yerel motifleri çok sık kullandı. Bu da onun halk müziğinden kopamadığı gerçeğinin bir başka göstergesiydi.

1975 yılında kurulan "İstanbul Devlet Türk Müziği Konservatuarı"na "öğretim üyesi" olarak giren Arif Sağ, halk müziği ve bağlama konusundaki akademik çalışmalarını da bu dönemde başlattı. 1982'de konservatuardan ayrıldı, kendi adına "Arif Sağ Müzik Evi"ni kurdu. Bu arada Musa Eroğlu, Muhlis Akarsu ve Yavuz Top gibi bağlamanın diğer ustalarıyla Muhabbet serisinin ilk albümünü hazırdı. Uzun bir zamayılan bu birlikte çalışma, beş albüm ortaya çıkardı.

1982 yılında İstanbul Şan Tiyatrosu'nda ilk "Bağlama Resitali"ni verdi. Sonrasında bu dönemlerde Avrupa'nın bir çok ülkesi ile Uzakdoğu'da (Japonya'da) halk müziğimizi ve halk çalgımızı tanıtıcı çalışmalar yaptı.

Ülkemizde müzik alanında kişisel renklere ve üstün yeteneklere sık rastlanmasına rağmen, bağlama çalgısında bir ekol yaratan sanatçı sayısı parmakla sayılacak kadar azdır. İşte bunlardan birisi ve -şimdilik - sonuncusu Arif Sağ'dır. Bağlamaya teknik bakımdan hakim olduğu kadar Arif Sağ'ın icrası, yerel tavırlar, repertuar ve duygu bakımından da zenginliklerle doludur. Halk müziği ve bağlama alanında özgün arayışlarını yoğunlaştırarak sürdüren Arif Sağ, bir dönem (1987-1991) mecliste "milletvekili" olarak bulunan ilk sanatçıdır.

14 Aralık 1987 - 20 Ekim 1991 tarihleri arasında 18. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekili olarak görev aldı.

2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak otelinde gerçekleşen Sivas Katliamı'ndan sağ kurtulmuştur.

5 Mayıs 1996'da Almanya Cumhurbaşkanı Roman Herzog'un desteği ile Köln Flarmoni Orkestrası ile Köln Flarmoni Salonu'nda verdiği konserle Anadolu müziğinin batıya tanıtılmasına ciddi katkıları oldu.

1996 yılında Köln Senfoni Orkestrası eşliğinde Erdal Erzincan ve Erol Parlak'la birlikte Köln'de verdiği konser büyük ilgi gördü ve yine aynı yıl Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen özel ödülü aldı. Sağ, sazında günlük yaşamın ekmek-su gibi doğalarçası sayılan Anadolu Aleviliği'nin "aşık-ozan" geleneği ortamında yaşayarak yetişti.

Erdal Erzincan ile birlikte iki ciltten oluşan Bağlama Metodu adlı kitabın yazarıdır.

Son olarak 21. 01. 2000 - 05. 02. 2000 tarihleri arasında, İspanya'nın ünlü Flamenko gitaristi Toma Tito ile Avrupa'nın 12 ayrı şehrinde konserler vererek bağlamanın yurt dışında tanınmasını ve hak ettiği övgüyü almasını sağladı.

Arif Sağ, 1970 yılında Yıldız Bayşu ile evlendi. Tolga Sağ ile Aslı Sağ adlarında iki çocuk babasıdır. Eşi Yıldız Bayşu,"Sevemedim Kara Gözlüm" adlı eserin bestecisi Abdullah Nail Bayşu'nun kızıdır. Eşi Yıldız hanım 18 Ekim 2016 tarihinde İçerenköy'deki Bayındır Hastanesi'nde kanser tedavisi görmekte iken vefat etti.

17 Mayıs 2017 tarihinde Akciğer kanseri teşhisi konulan Arif Sağ, tedavi görmek amacı ile hastaneye yatırıldı. Hastanede yapılan kontrollerinde Arif Sağ'ın beyninde ve akciğerinde tümör olduğu tespit edilmiş ve beynindeki tümör başarılı bir operasyonla alınmıştır.

MESAM başkanı olan Orhan Gencebay, halk müziği sanatçısı Arif Sağ ile girdiği tartışmanın ardından 7 Şubat 2018 tarihinde Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği başkanlığından istifa etti. Başkanlığa Arif Sağ geldi.

Kültür Bakanlığı, yaptığı incelemeler sonucunda başkanlığını Arif Sağ'ın yürüttüğü MESAM yönetimini 5 Mart 2018 tarihinde görevden aldı. Eski yönetimin yerine Yavuz Bingöl başkanlığında, Recep Ergül, Polat Yağcı, İpek Açar, Turhan Taşan, Fuat Güner ve Coşkun Sabah üye olarak atandı. Ancak Yavuz Bingölbaşkanlığı kabul etmeyince yapılacak seçimlere kadar kayyum olarak Coşkun Sabah görevlendirildi.

ARİF SAĞ'IN EŞİ YILDIZ SAĞ KİMDİR

Arif Sağ 2016 yılında eşi Yıldız Sağ'ın ölümü ile yıkılmıştı. Yıldız Sağ'ı alevi inancına uygun olarak cenazesinde saz çalınarak uğurlanmıştı. Arif Sağ'ın eşi Yıldız Sağ da kanser hastalığı ile mücadele etmiş ancak hastalığa yenik düşmüştü. Yıldız Sağ öldüğünde 62 yaşındaydı. 

ARİF SAĞ'IN ÇOCUKLARI VE TORUNLARI

Arif Sağ'ın eşi Yıldız Sağ ile olan evliliğinden iki çocuğu var. Oğlunun ismi Tolga Sağ, kızının adı Aslı Sağ. Arif Sağ'ın Arif, Yıldız, Turna ve Toprak isminde 4 torunu bulunuyor. 

Kitapları : 
2009 - Bağlama Metodu (Erdal Erzincan ile birlikte)
SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon