Attila Atasoy

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Albümler 

Pop müzik sanatçısı, besteci, yorumcu. 1953, Milas / Muğla Milas doğumlu. Aslen Marmarislidir. İlk, ortaokul ve liseyi 2. sınıfa kadar Antalya'da okudu. Daha sonra babasının memuriyeti nedeniyle gittikleri Ankara'da Atatürk Lisesini ve 1975 yılında Gazi Üniversitesi Eczacılık Yüksek Okulu'nu bitirdi. 1982 yılında eczanesini açtı, fakat kendi deyimiyle "batırdı" ve eczacılığı bıraktı. Bir röportajında şöyle ifade etmektedir: "Eczaneciliği beceremedim, ama iyi bir okuldan mezun oldum. Eczanemi kapadım. İlaç almak için geleni geri çeviriyordum. "Eve git şunu karıştır" diyordum sonra battım. Annem saçını başını yoldu."

Beş yaşında mandolin dersleri ile başlayan müzik eğitimi, ilkokulda ses ve oyun gücü yarışmasında birinci olup "Çoban" adlı müzikalde başrol oynamasıyla öne çıkmaya başladı. Öğrenimi süresince tiyatro, müzikal, Türk Sanat, Türk Halk Muziği, halk dansları, bale, modern dans çalışmalarında bulundu. Pek çok enstrümanı denedikten sonra gitarda karar kıldı ve gitarıyla beste yapmaya başladı.

1971 yılında Hıncal Uluç'un sunduğu "Bil Bul"adlı yarışma programının hata filmlerinde oynayarak kamera ile tanıştı. Bir yıl sonra Yavuz Gökmen'in prodüktörlüğündeki müzik-eğlence programıyla besteci-şarkıcı olarak tanıtıldı. Ankara Radyo ve Televizyonu ile başlayan birçok toplu ve solo programlarda, kendi bestelerinin yanı sıra Halk Müziği modernizasyonları ve Türk Sanat Müziği orkestrasyon denemeleri gerçekleştirdi. 1974 'te ilk 45 lik plağını yaptı. Ama Türkiye onu asıl 1975 Eurovision Türkiye elemelerinde ikinci olduğu "Dilenci" şarkısıyla tanıdı. Bu başarısı o yıl Hey dergisinin "Ümit Veren Şarkıcı" ödülüne layık görülmesiyle taçlandırıldı. O dönemdeki ruh halini şu şekilde değerlendirmektedir:

"74 yılında televizyona çıkıyordum ama en ünlü olduğum zaman Eurovision. Eskiden yarışmalar toplumsal bir olay oluşturuyordu. Şimdi nasıl Popstar yarışmaları var. Sürekli 18'inci 20'nci olunca umudumuzu kaybettik, Sertap bizi kurtardı. Büyük orkestralar eşliğinde canlı canlı olması cazipti, şimdi şova dönüştü. Bütün yarışmalardan yanayım. Elemelerin yapılıp birincisinin de Eurovision'a yollanması taraftarıyım. Bizi toplamışlardı Sertab'ın da katıldığı bir toplantıydı aynı şeyleri söyledim. En azından yeni yeteneklerin, bestecilerin ortaya çıkması bakımından çok önemli. Bizler öyle çıktık ben de Eurovision çocuğu sayılırım. Birçok şarkıcı ve besteci bu sayede kazanıldı."

Atilla Atasoy, 1975-1977 arasında en çok tanınan şarkıları "Haberler / Kurtulamazsın" (1975), "Sitem" (1976), "Bir Gün Beni Ararsan" (1977) idi. 1978'de "Bir Gün Beni Ararsan" ve "Avare" isimli albümlerini çıkardı. 1979-80 de yedek subay eczacı olarak askerliğini yaptı. Yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da (Tunus, Bulgaristan ve İsveç'te) ödüller kazandı. 6 Haziran 1982'de Bulgaristan'ın Slanchev Briag kasabasında yapılan 18. Altın Orfe Müzik Festivali'nde, "Fırtına" ve "Like Bird" adlı parçalarla Türkiye'yi temsil eden Attila Atasoy iki özel ödül aldı.

1987'de "Farzet ki Ben Seni Hiç Tanımadım" şarkısı ile sanatçı yeniden şarkılarıyla geri döndü. 1989'da Erdal Çelik'in yorumladığı söz ve müziği kendisine ait olan "Yaz Yağmuru" adlı bestesi Altın Güvercin Yarışması üçüncülüğü aldı. 1984'ten 1990'a kadar Nilgün Belgün'le yaşadığı aşkla magazin basınının gündemine geldi. Bu birlikteliğin bitmesinden dört yıl sonra ekonomist Füsun Fesli ile evlendi, beş yıl sonra 1999 yılında boşandı. Bu evlilikten Ada isminde 1995 doğumlu bir kızı bulunmaktadır.

Temmuz 2015'te verdiği bir beyanatta sanatçı, eski parçalarının yeniden yorumlayarak seyirci karşısına çıkmayı planladığını ifade etti. Ilgaz Bulut'la düzenleyeceği konserlerin ilkine İzmir'den başlayacağı duyuruldu.

ATTİLA ATASOY

Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon