Ayşe Mine

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Hopşirinini

Sevdik De Ne Oldu

Demek Ki Öyle

Ayşe Mine Kimdir

1961 yılının Ocak ayında İstanbul'da dünyaya gelen Ayşe Mine baba tarafından aslen Trabzon'ludur. Babası uzun yıllar İstanbul'da yorgancılık yapmış Celalettin Akyüz, annesi ise Ender Hanım'dır. Mecidiyeköy 6 Ekim İlköğretim'de eğitim hayatına başlamış ardından Orta ve Lise tahsilini Mecidiyeköy Lisesi'nde tamamlamıştır.

Henüz 13 yaşında iken Radife Erten'den müzik eğitimleri almış ve ud ile tanışmış, çalmaya başlamıştır. 16 yaşına geldiğinde ise ilk 45'lik plağını müzik severler ile buluşturmuştur. Radife Erten dışında Özcan Korkut, İsmail Akdeniz ve Muzaffer Birtan gibi usta isimlerden dersler almış, Üsküdar Musiki Cemiyeti bünyesinde eğitimlerini sürdürmüştür.

O yıllarda televizyon dünyasında bir gecede meşhur olan Ayşe Mine daha sonra TRT denetimleri ve yaşı nedeni ile istediği çıkışı tam olarak gerçekleştirememiştir. Nino Varon ile tanıştıktan sonra Varon'un ünlü sanatçı Nilüfer'den sonra keşfettiği en büyük keşfidir.

1977 yılının 2. yarısında ilk 45'liğini piyasaya sürmüş, plak müzik severler ile buluşturulduktan sonra Hey Dergisi tarafından da olumlu karşılanmıştır. Geleceğin ümit verici isimleri arasında gösterilmiştir. 80'li yıllarda Arabesk müziğe geçiş yapmış Demek ki Öyle adlı şarkısı ile unutulmazlar arasına dahil olmuştur. Sonraki süreçte ekranlara çıkma yasağı engeli kalkmış ve TRT'de plağında yer alan 2 şarkısını seslendirmiş ve müzik severler tarafından da tam not almıştır.

Kısa sürede babasının da mesleğinin yorgancılık olması sebebi ile Yorgancı'nın Kızı ismi ile anılmış herkes tarafından büyük bir ilgi görmüştür. 1978 senesinde Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek ödülünü kazanmış, 1979 senesinde Dağhan ve Atilla Atasoy ile beraber Eurovision Türkiye seçmelerine katılmıştır. Yarı finale kadar yükselmiş ardından Ep Plak yapmıştır.

16 sene Emre Grafon Şirketi bünyesinde solist olarak çalışmalar gerçekleştirmiş, 15 Long Play ve kaset doldurmuştur. Erkek Milleti isimli plak ile Altın Long Play ödülünü kazanmış, o şarkının ismi ile 1986 senesinde bir sinema filminde rol almıştır.

Ayşe Mine evlilik hayatı;

1979 yılında evlenen sanatçı'nın bu evliliğinden 1980 doğumlu Cenk ve 1981 doğumlu Berk isminde bir oğlu vardır.

SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon