Billy Ocean

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Billy Ocean Kimdir

Profesyonel olarak Billy Ocean olarak bilinen Leslie Sebastian Charles MBE, 1970'lerde ve 1980'lerde R&B uluslararası pop hitleri olan bir Trinidad-İngilizce kayıt sanatçısıdır. 1980'lerin başından ortalarına kadar en popüler Trinidad-İngiliz R&B şarkıcı-söz yazarıdır 

Billy Ocean is the biggest black recording star Britain has ever produced, one who has sold over 30 million records in his lifetime.
He has collected a pile of Gold and Platinum records across the world and hit the number one spot worldwide on pop charts including the USA, Australia, Germany, Holland, and the UK. Billy has achieved extraordinary success as both an artist and a songwriter
Born in Trinidad, Billy settled in London's East End when just seven years old. The calypso crazy kid soon got turned on to soul singers like Otis Redding and Sam Cooke, as well as pop groups like The Beatles and The Rolling Stones, leading him to spend much of his study time in the music room.
Billy got his first break when he signed to GTO records, for whom his second single was the Motown-ish Love Really Hurts Without You, which reached No. 2 in the UK charts and No. 12 in the US.
Two top twenty singles followed; Love on Delivery and Stop Me, then Red Light Spells Danger became a smash in both the UK and the US.
Billy changed record labels and his move to Jive Records provided instant success, with the million selling American number one single Caribbean Queen (for which Billy won a Grammy for best R&B Vocal), followed by Loverboy, and Suddenly, which became the first of Billy's killer ballads. The Album from which these singles came from spent a year in the US Charts selling double platinum (triple in Canada). Billy also performed on the American half of Live Aid, making 1985 a truly incredible year for him.
1986 wasn't bad either, opening with When the Going gets Tough (the tough gets going), the theme song to the Michael Douglas/Kathleen Turner/Danny Devito movie Jewel of the Nile. Billy then launched the Love Zone album, which went straight to No. 2 in the UK charts, staying in the top 40 for six months. In the US, there was a No. 1 single with There'll be Sad Songs (To Make You Cry).
More Hits were to follow with the now classic Get Outta My Dreams; Get Into My Car, giving Billy yet another US No. 1 hit.
More hits followed as Billy also proved himself to be one of the most hardworking artists on the live stage, touring the world to ever-growing enthusiastic audiences.
After huge worldwide success and with a young family at home, Billy decided to take a break to spend some well earned time with them. In 2007, with the kids all grown up, Billy went back out to perform his hits again, this time with his daughter Cherie on backing vocals, with live dates in the UK and Europe, USA, Canada, and the Caribbean. The tour was a great success and culminated in his getting the bug once more for writing and recording. 2008 saw Billy back in the studio for the first time in 15 years, recording his brand new album 'Because I Love You' - which was released in 2009. 2010 saw Billy back on the road again with his band in the UK, Europe and the US and the release of 'The Very Best of Billy Ocean', which entered the UK album charts at number 17 and sold 72,000 copies in 4 weeks. Billy recently headed over to America where he played to fantastic crowds in Las Vegas, Detroit and Pennsylvania, Virginia and Florida.
In 2016 Billy announced double CD 'Here You Are: The Best Of Billy Ocean', featuring new tracks and along with a selection of his greatest hits, to be released 29th April 2016.

Billy Ocean, İngiltere'nin hayatında 30 milyondan fazla rekor satan en büyük siyah plak yıldızı.
Dünya çapında bir yığın Altın ve Platin kayıt topladı ve ABD, Avustralya, Almanya, Hollanda ve İngiltere de dahil olmak üzere pop listelerinde dünya çapında bir numaraya ulaştı. Billy hem sanatçı hem de söz yazarı olarak olağanüstü bir başarı elde etti
Trinidad'da doğan Billy, yedi yaşındayken Londra'nın Doğu Yakası'na yerleşti. Calypso çılgın çocuğu kısa süre sonra Otis Redding ve Sam Cooke gibi ruh şarkıcılarının yanı sıra The Beatles ve The Rolling Stones gibi pop gruplarına döndü ve çalışma zamanının çoğunu müzik odasında geçirmesine yol açtı.
Billy, ikinci single'ı İngiltere listelerinde 2 numaraya ve ABD'de 12 numaraya ulaşan Motown-ish Love Really Non You You You, GTO kayıtlarına imza attığında ilk molasını verdi.
Bunu ilk iki yirmi single izledi; Teslimatta Sevgi ve Beni Durdur, sonra Kırmızı Işık Büyüleri Tehlike hem İngiltere hem de ABD'de bir şut haline geldi.
Billy plak şirketlerini değiştirdi ve Jive Records'a taşınması, milyonlarca Amerikan numaralı tek Karayip Kraliçesi (Billy'nin en iyi R&B Vokal için Grammy kazandığı), ardından Loverboy ve Aniden Billy'nin ilki oldu. katil balladlar. Bu bekarların geldiği Albüm, bir yıl çift platin (Kanada'da üçlü) satan ABD listelerinde geçti. Billy, Live Aid'in Amerikan yarısında da sahne aldı ve 1985'i onun için gerçekten inanılmaz bir yıl yaptı.
1986, Michael Douglas / Kathleen Turner / Danny Devito filmi Jewel of the Nile'ın tema şarkısı olan The the Going Tough gets (zor gidiyor) ile açılış kötü değildi. Billy daha sonra İngiltere listelerinde 2 numaraya yükselen ve altı ay boyunca ilk 40'ta kalan Love Zone albümünü çıkardı. ABD'de, Sad Songs (Ağlamak için) olacak bir numaralı single vardı.
Artık klasik olan Get Outta My Dreams; Billy'ye başka bir ABD No.1 vuruşu veren Into My Car'a girin.
Billy de canlı sahnede en çalışkan sanatçılardan biri olduğunu kanıtladı ve dünyayı sürekli artan hevesli izleyicilere gezdirdi.
Dünya çapında büyük bir başarıdan sonra ve evde genç bir aileyle birlikte, Billy onlarla iyi vakit geçirmeye biraz ara vermeye karar verdi. 2007 yılında, çocuklar büyüdükçe Billy, İngiltere ve Avrupa, ABD, Kanada ve Karayipler'de canlı tarihleri ​​olan kızı Cherie ile vokalleri desteklemeye tekrar başladı. Tur büyük bir başarıydı ve bir kez daha yazma ve kayıt için hatayı almaya doruğa ulaştı. 2008, Billy'yi stüdyoda 15 yıl sonra ilk kez gördü ve 2009'da piyasaya sürülen yeni albümü 'Çünkü Seni Seviyorum' albümünü kaydetti. 2010, İngiltere, Avrupa ve ABD ve İngiltere albüm listelerine 17 numarada giren ve 4 haftada 72.000 kopya satan 'Billy Ocean'ın En İyisi' yayınlandı.
29 Nisan 2016 tahliye edilecek, onun en büyük Bulunmuş bir seçim ile yeni parçalar içeren ve birlikte: 2016 yılında Billy Billy Ocean Best You Are Here 'çift CD açıkladı

SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon