Cyndi Lauper

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Cyndi Lauper kimdir

Gerçek adı 'Cynthia Ann Stephanie Lauper Thornton' olan Cyndi Lauper, 22 Haziran 1953 Brooklyn, New York doğumlu. Henüz 12 yaşındayken gitar çalmaya ve şarkı yapmaya başladı. 14 yaşında cover müzik yapan gruplarla Jefferson Airplane, Led Zeppelin ve Bad Company gibi grupların şarkılarını seslendirdi. Başarılı performansı ile John Turi'nin kurduğu 'Blue Angel' isimli gruba solist olarak katıldı. Bu grup ile birlikte 1980 yılında bir albüme imza atan Cyndi Lauper, Gene Pitney'in 'I'm Gonna Be Strong' adlı şarkısını yorumladı.
Cyndi Lauper, ilk solo albümünü 1983'te 'She's So Unusual' adı ile yayınlandı. Albüm sadece Amerika'da 4.5 milyondan fazla sattı. 'Girls Just Want To Have Fun', 'Time After Time', 'She Bop' ve 'All Through The Night' albüden çıkan hit şarkılar oldu. 1986'da 2. solo albümü 'True Colors' ile aynı adı taşıyan şarkısı 'Yılın Şarkısı' dalında Grammy'ye aday oldu.
Cyndi Lauper,1988'de ilk oyunculuk tecrübesini yaşadı. 'Vibes' adlı filmde başrolü Jeff Goldblum ile paylaştı. Filmden iki yıl sonra 1990 yılında 'A Night To Remember' albümünü hayranlarına ulaştırdı. 1990'da da ikinci filminde oynadı. 'Off And Running' adlı filmin setinde aynı zaman da oyuncu David Thornton ile tanışan Cyndi Lauper, 1991 senesinde evlendiler. Aynı yıl eski albümlerine göre satışı düşük olan 'Hat Full of Stars' adlı albümünü yayınlandı.

'Twelve Deadly Cyns...And Then Some', Cyndi Lauper'in ilk best of albümü oldu. Bu albüm tüm dünyada satış rekorları kırdı. Ardından Lauper, ünlü tv serisi 'Mad About You'da oynadı ve buradaki rolüyle Emmy'ye aday oldu, ancak ödülü kazanamadı. Fakat 'Mad About You'daki ikinci performansı bir yıl sonra ona Emmy Ödülü getirdi.
1996 yılında 'Sisters of Avalon' adlı albümü yaınladı. Albüm, Japonya'da inanılmaz bir başarı yakaladı. Aynı yıl 19 Kasım 1997'de sanatçının ilk oğlu dünyaya geldi. 1999'da ilk dramatik rolünü Christopher Walken ile birlikte 'The Opportunists' filminde oynadı.

2003 yılında Cyndi, unutulmaz klasikleri yorumladığı 'At Last' albümünü çıkardı.

çalmayı öğrendiği şarkı: ''Greensleeves''.
1977
Cyndi, cover gruplarında ''Jefferson Airplane'', ''Led Zeppelin'' ve ''Bad Company'' gibi grupların şarkılarını seslendirmeye başladı.
1980
''John Turi''nin kurduğu ''Blue Angel'' isimli gruba solist olarak katıldı. Bu grup ile birlikte 1980 yılında bir albüm yayınladı. Albümde, Gene Pitney'in ''I'm Gonna Be Strong'' isimli parçasını yorumladı.
1983
İlk solo albüm anlaşmasını Portrait Records ile yaptı aynı yıl ''She's So Unusual'' yayınlandı. Albüm sadece Amerika'da 4.5 milyondan fazla sattı. Albüm, ''Girls Just Want To Have Fun'', ''Time After Time'', ''She Bop'' ve ''All Through The Night'' gibi 4 önemli hit parça içeriyordu.
1986
''True Colors'' albümü yayınlandı. Albümün isim parçası ''yılın şarkısı'' dalında Grammy'ye aday oldu.
1988
İlk film denemesini gerçekleştirdi. ''Vibes'' isimli filmde başrolü ''Jeff Goldblum'' ile paylaştı.
1989
''A Night To Remember'' yayınlandı. Albümde yer alan Roy Orbison klasiği '' I Drove All Night'' büyük ses getirdi.
1990
İkinci film denemesi ''Off And Running'' için kamera karşısına geçti. Filmin setinde tanıştığı oyuncu ''David Thornton'' a aşık oldu.
1991
David ve Cyndi 24 Kasım 1991 tarihinde evlendi. Aynı yıl ''Hat Full of Stars'' yayınlandı. Satışları çok tatmin edici olmasa da albüm eleştirmenler tarafından beğenildi.
1994
Sanatçı, kariyerinin ilk best of albümü ''Twelve Deadly Cyns...And Then Some'' ı yayınladı. Albüm tüm dünyada satış rekorları kırdı. Lauper, ünlü tv serisi ''Mad About You''da oynadı ve buradaki rolüyle Emmy'ye aday oldu ancak ödülü kazanamadı.
1995
''Mad About You''daki ikinci performansı bu kez ona Emmy Ödülü getirdi.
1996
''Sisters of Avalon'' albümü çıktı. Albüm, Japonya'da inanılmaz bir başarı yakaladı. Aynı yıl 19 Kasım 1997'de sanatçının ilk oğlu dünyaya geldi. Adını ''Declyn Wallace Thornton Lauper'' koydular.
1999
Sinemadaki ilk dramatik rolünü ''Christopher Walken'' ile birlikte ''The Opportunists'' de oynadı.
2001
Sanatçı yeni albümü ''Shine'' için Sony Müzik'ten ayrılarak Edel plak şirketi ile anlaştı. Ancak albüm hiç bir zaman yayınlanamadı. Sadece internet sayesinde sanatçının hayranlarına ulaştı.
2003
Cyndi, Sony Müzik ile tekrar yollarını birleştirdi ve unutulmaz klasikleri yorumladığı ''At Last'' albümünü kaydetti.
SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon