Dottie West

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Albümler 

ALBÜMLERİN TAMAMI LİNKLİ OLARAK AŞAĞIDA SIRALANMIŞTIR

Dorothy Marie Marsh West 

(11 Ekim 1932 - 4 Eylül 1991), daha çok sahne adı Dottie West ile tanınan , Amerikalı bir country müzik şarkıcısı ve söz yazarıydı. Arkadaşları ve diğer kayıt sanatçıları Patsy Cline ve Loretta Lynn ile birlikte, türün en etkili ve çığır açan kadın sanatçılarından biri olarak kabul ediliyor. West'in kariyeri 1960'larda, ilk 10 hiti " Here Comes My Baby Back Again " ile başladı ve 1965'te En İyi Kadın Country Vokal Performansı dalında Grammy Ödülü kazandı , country müziğinde Grammy alan ilk kadın oldu. 

1970'lerin başında West, Coca-Cola şirketi için 1973'te Billboard'un Hot Country Singles listesinde iki numaraya ulaşan " Country Sunshine " adlı popüler bir reklam yazdı . 1970'lerin sonlarında, ülke pop yıldızı Kenny Rogers ile kariyerini yeni zirvelere taşıyan, platin satan albümler ve ilk kez bir numaralı rekorlar kazanan bir dizi düet.

Rogers'la yaptığı düet kayıtları, " Every Time Two Fools Collide ", " Tek İhtiyacım Olan Sensin " ve " Aşkta Ne Yapıyoruz ", country müzik standartları haline geldi. 1970'lerin ortalarında, imajı ve müziği bir başkalaşım geçirerek onu solo bir performans olarak popülaritesinin zirvesine çıkardı ve 1980'de ilk kez " Leavin'de Bir Ders " ile tek başına bir numaraya ulaştı .

West, 2018'de ölümünden sonra Country Müzik Onur Listesi'ne alındı .

Çocukluk ve gençlik yılları

Dorothy Marie Marsh, 11 Ekim 1932'de McMinnville, Tennessee'nin hemen dışında Frog Pond adlı bir toplulukta Pelina Artha ( kızlık soyadı Jones; 1915 - 1970) ve William Hollis Marsh (1908 - 1967) olarak dünyaya geldi . 10 çocuğun en büyüğüydü. Aile son derece fakirdi. Mali sıkıntıyı hafifletmek için West'in annesi bir restoran açtı. Genç Dottie, Pelina Marsh'ın kuruluşu yönetmesine yardım etti.

Dottie'nin babası Hollis Marsh, onu döven ve cinsel tacizde bulunan bir alkolikti. Taciz, sonunda onu yerel şerife bildirdiği 17 yaşına kadar devam etti. Mahkemede babasına karşı ifade verdi; 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve sonunda 1967'de orada öldü.

Kısa bir süre şerifin yanında yaşadıktan sonra annesi ve kardeşleriyle McMinnville'e taşındı. Ayrıca şarkı söylediği ve gitar çaldığı lise grubu "The Cookskins" e katıldı. 1951'de Tennessee , Cookeville'deki Tennessee Teknoloji Üniversitesi'ne müzik bursu kazandı . Orada, country müzik yıldızı Shelly West de dahil olmak üzere dört çocuğu olduğu Bill West adında çelik gitarist olan ilk kocasıyla tanıştı . Soyadını profesyonelce kullanmaya devam etti.

Kariyer keşfi

Mezun olduktan sonra West, ailesiyle birlikte Cleveland , Ohio'ya taşındı ve burada Landmark Jamboree adlı televizyon programında , ortağı Kathy Dee ile birlikte "Kay-Dots" adlı bir country pop vokal ikilisinin yarısı olarak görünmeye başladı . Aynı zamanda West, bir kayıt anlaşması yapma umuduyla Nashville'e çok sayıda gezi yaptı. 1959'da Bill ve o Starday'da yapımcı Don Pierce için seçmelere katıldı ve hemen bir sözleşme teklif edildi. West'in plak şirketi için yaptığı single'lar başarısız oldu, ancak iki yıl sonra Nashville'e taşındı ve burada kocası ve Willie Nelson , Roger Miller , Hank Cochran veHarlan Howard . West, sık sık bu mücadele eden şarkı yazarlarına hosteslik yaptı, onlara kalacak ve yemek yiyebilecekleri bir yer teklif etti. Karşılığında, West'e şarkı yazmanın yapısını öğrettiler. Bu süre zarfında çığır açan kadın country şarkıcısı Patsy Cline ve kocası Charlie Dick'in yakın arkadaşı oldu .

Cline, West'in en büyük kariyer ilhamlarından biri oldu. West, 1980 tarihli Patsy Cline kitabında Ellis Nassour ile ilgili olduğu gibi, Cline'ın ona verdiği en büyük tavsiye şuydu: "Sahnede tüm kalbinizle seyirciye şarkı söyleyin ve ciddiye alın. Sonra onları büyüleyin. Eğer sen bunu hissederek yapamazsın, sonra yapma. " Nashville'deki ilk günlerinde, West ve ailesi genellikle kirayı ödeyecek ya da haftanın yiyeceklerini alacak kadar paraya sahip değildi, bu yüzden Cline onu gardırobuna ve West'in kocası Bill'in grubunda çalması için işe alıyordu. Cline, Bill ile Nashville'de kalmaya çalışırken West'in kirasını ödemeye veya yiyecek satın almaya yardım etmeyi bile teklif etti.

5 Mart 1963'te Cline, Kovboy Copas , Hawkshaw Hawkins ve pilotu ve menajeri Randy Hughes ile birlikte Kansas City'deki Memorial Hall'daki bir yardımdan eve giderken bir uçak kazasında öldü, West'in de katıldığı bir konser. West, Cline'dan Bill ve kendisiyle arabalarına binmesini istemişti, ancak eve çocuklarının yanına dönmek için endişelenen Cline, bunun yerine uçmayı seçti.

1963'te Jim Reeves , West tarafından yazılan "Is This Me" adlı bir şarkı kaydetti. O yıl üç numaralı hit oldu. Sonuç olarak Reeves, West'in RCA Victor ile bir kayıt sözleşmesi sağlamasına yardımcı oldu .

Country müzik kariyeri

1963-1975: Ülke başarısı

West, 1963'te "Let Me Off at the Corner" ile ilk 40'ını kazandı ve bir yıl sonra Jim Reeves ile "Love Is No Affuse" ile ilk 10 düet yaptı. Ayrıca 1964'te, " Here Comes My Baby " adlı bestesini yapmayı kabul eden Nashville sound'un mimarı RCA Victor yapımcısı Chet Atkins'in seçmelerine katıldı . Single, West'i Grammy Ödülü ( En İyi Kadın Country Vokal Performansı ) kazanan ilk kadın ülke sanatçısı yaptı ve Grand Ole Opry'ye katılma daveti aldı . [3] "Here Comes My Baby" 1964'te Billboard ülke listelerinde 10 numaraya ulaştı . Here Comes My Baby'yi yayınladıktan sonra1965 yılında LP, Batı ve yapımcı Chet Atkins için ertesi yıl yeniden bir araya Zaman Acı , "henüz onu büyük hit üretilen hangi Sen Against Me yapacağını ". 1967'de West / Atkins çifti üç ayrı albüm çıkardı: With All My Heart and Soul (sekiz numaralı " Paper Mansions " ile birlikte), Dottie West Sings Sacred Ballads ve Seni Unutmanıza Yardım Edeceğim .

Aynı dönemde Second Fiddle to a Steel Guitar ve There a Still on the Hill adlı bir çift ​​filmde rol aldı . [3] O ona yönelik buna dayalı ticari bir yazma bir teklif topladı hangi ve "Ülke Girl" "Ne Üzeri Bebeğim Come var" gibi şarkılarla 1960'ların sonunda solo sanatçı olarak başarı devam Coca-Cola içinde 1970. Alkolsüz içecek şirketi sonucu o kadar beğendi ki, onu bir jingle yazarı olarak ömür boyu sözleşmeye imzaladı.

1968 LP Country Girl'den sonra West , 1969'da piyasaya sürülen iki numaralı hit " Rings of Gold " un yer aldığı Dottie ve Don adlı düet rekoru için Don Gibson ile birlikte çalıştı . Albüm, Atkins ile son albümüydü ve onu takip etti. Forever Yours ve Country Boy ve Country Girl adlı iki yayınla birlikte 1970, Jimmy Dean ile bir eşleştirme koleksiyonu . Tarihinde ortalama Var Sen Heard Dottie West 1971 yılında piyasaya, kocasını Bill ayrıldı ve 1972 yılında, 12 yıl evli davulcu Byron Metcalf, onu küçük. [3]Muhtemelen kısmen düetlerdeki son stratosferik başarısından dolayı, solo kariyeri 1969 ile 1972 arasında acı çekti. O sırada çıkan single'larının çoğu ilk 40'a bile girememişti ve albüm satışları düşüyordu.

1973'te West, Coca-Cola'ya " Country Sunshine " adlı bir şarkının yer aldığı başka bir reklam verdi . Reklamın popülaritesi, şarkıyı single olarak yayınlamasına neden oldu ve en büyük hitlerinden biri haline geldi, ülke listelerinde iki numaraya ve pop listelerinde 49 numaraya yükseldi. Reklam , yılın reklamı için bir Clio Ödülü kazandı ve bu ödülü kazanan ilk ülke sanatçısı oldu. "Country Sunshine", bir yıl sonra En İyi Country Şarkısı ve En İyi Kadın Country Vokal Performansı adlı şarkıda iki Grammy'ye aday gösterildiğinden sağlam bir geri dönüş oldu .

House of Love'ın 1974 yılında piyasaya sürülmesinden sonra West, ilk 10'da " Last Time I Saw Him ", "House of Love" ve "Lay Back Lover" da dahil olmak üzere en çok beğenilen 40 şarkıya imza attı . 1976'da United Artists Records ile imzalamadan önce , son RCA albümü Carolina Cousins 1975'te piyasaya sürüldü.

1976-1985: Country pop

1970'lerin sonlarında, West'in imajı büyük bir başkalaşım geçirdi; Bir zamanlar muhafazakar pötikareli elbiseler giymiş ve aslında Kris Kristofferson'un " Help Me Make It Through the Night " ı "çok seksi" olduğu için kaydetmeyi reddeden kadın , spandeksli Bob Mackie tasarımlarında 20 ile görünmeye başladı. 400.000 $ 'lık bir sözleşme kapsamında kostümler (1970'in sonlarında rahatlamış ve 1971'de piyasaya sürülen Careless Hands albümünde "Help Me Make It Through the Night" ı kaydetmişti ). Gibi cinsel devrim doruğa yüzden West'in kariyerini yaptı. [3]United Artists altında West'in malzemesi geleneksel ülkeden yüksek tempolu ve yavaş tempolu Yetişkin Çağdaş stili müziğe dönüştü. 1977'de West, United Artists altında ilk albümünü yayımladı, When It's Just You and Me . Başlık şarkısı ülke tablosunda 19 numaraya kadar yükseldi.

1977'de " Every Time Two Fools Collide " şarkısını kaydediyordu, efsaneye göre [ kaynak belirtilmeli ] Kenny Rogers aniden stüdyoya girdi ve şarkı söylemeye başladı. Bir düet olarak yayımlanan, bir numaralı tek hit, West'in ilk; ikilinin 1979 tarihli " Tek İhtiyacım Olan Sensin " ve 1981 " Aşık Ne Yapıyoruz " da listelerin başında yer aldı. Bir 1979 düet albümü Classics de başarılı oldu. [3] İkili, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerdeki en büyük mekanlardan bazılarında rezerve edilecek kadar popüler oldu. 1978 ve 1979'da ikili, Country Müzik Derneği'ni kazandı.Batı'nın birkaç büyük ödülünden biri olan "Yılın Vokal İkilisi" ödülü.

1980'de West, içki ve sadakatsizliğini gerekçe göstererek Byron Metcalf'tan boşanma davası açtı.

1980'lerde West, en önemlisi " A Lesson in Leavin " olmak üzere solo hitler üretmeye devam etti . Grand Ole Opry'de öne çıkan bir sanatçı olarak popülaritesi de dayandı.
"Leavin'de Bir Ders", West'in ilk bir numaralı solo hiti oldu. Aynı zamanda pop listelerinde 73 numaraya kadar yükseldi. "Leavin'de Bir Ders" bir numaraya ulaşmadan bir hafta önce, tüm bu spotların kadınlar tarafından tutulduğu, country müziğinde tarihi ilk beş arasında yer alıyordu. Bu şarkının yer aldığı albüm, Special Delivery , 1980'den diğer iki en iyi 15 ülke hitini içeriyordu: " You Pick Me Up (And Put Me Down) " ve "Leavin's for Unbelievers". 1981'de West, arka arkaya bir numaralı hit şarkısı " Are You Happy Baby"ve" What Are We Doin 'in Love "with Kenny Rogers." What Are We Doin' in Love ", West'in pop listelerinde ilk 40'a ulaşan ilk 40'ıydı, 14 numaraya ulaştı ve 1981'in ortasında büyük bir crossover hiti oldu. 1981 albümü Wild West , en çok satanlardan biriydi.

1980'ler ilerledikçe, West'in popülaritesi düşmeye başladı. [3] diye seslendirme Ancak, o genç kitlelere kendini tanıtmak vermedi Melissa Raccoon filmde Rakunlar ve Kayıp Yıldız (1983), tarafından üretilen daha sonra serisine habercisi Kevin Gillis , Raccoons . [4] West'in 1982 tarihli albümü High Time , 16 numaraya ulaşan son 20 hiti " It's High Time " ı çıkardı. Albümün diğer single'ı "You Not Easy to Unget" 26 numaraya kadar yükseldi. West'in sonraki albümü Liberty Records, Full Circle ve New Horizons altında iki albüm, ikisi de ticari başarısızlıktı. West'in son 40 hiti "Tulsa Ballroom" (1983) oldu. 1984'te West etiketinden ayrıldı ve bağımsız şirket Permian'a geçti.

1981'de West'in kızı Shelly , country müzik alanında da kariyer yaptı; o en çok David Frizzell ile yaptığı hit düetiyle tanınıyor: " Sen Tanrı'nın Oklahoma Yapmasının Sebebisin ", o yıl bir numaraya ulaştı. Solo bir sanatçı olarak Shelly, 1983'te " José Cuervo " adıyla kendi bir numarasına yükseldi . 1980'lerin başında ve ortasında, Shelly birkaç hit daha elde etti, bunlara en iyi 10 solo hit "Flight 309 to Tennessee" ve "Another Motel Memory" de dahil. 1980'lerin sonunda evlendikten sonra Shelly müzik işinden ayrıldı.

1982'de West'ten Teksas'taki The Best Little Whorehouse'un sahne yapımında başrol oynaması istendi . O yaz sahne prodüksiyonunda dört hafta boyunca ülke çapında performans sergiledi. O yıl Macy's Şükran Günü Geçit Töreninde kendi şamandırası vardı . Ayrıca erkek dergisi Oui'de açıklayıcı bir fotoğraf için poz verdi . 1983'te, 22 yaş küçük olan sağlam adamı Al Winters ile evlendi. 1984 yılında Bring It On Home oyununda rol aldı . 1986'da, bilim kurgu filmi The Aurora Encounter'da ekrana çıktı . 1984'te West, son stüdyo albümü Just Dottie'yi çıkardı.. Bu albüm pek başarılı olmadı; içerdiği üç single da ilk 40'a girmeyi başaramadı. Son listesindeki "We Know Better Now", 1985'te sadece 53 numaraya ulaştı. 

1983'te, hayat boyu aktif bir Demokrat olan West, partinin sendikalı teletonu olan "Amerika'yı Kutla" yı sergiledi.

Kişisel sorunlar

1989-1990: Mali sorunlar

Popüler bir turne gösterisi olarak kalmasına rağmen, West'in mali sorunları arttı. West ve Winters 1990'da boşanma davası açtı ve ona 7.500 dolar için dava açtı. Bu zamana kadar, abartılı harcama ve bir dizi kötü yatırım onu ​​neredeyse parasız bırakmıştı. Mart ayında, Los Angeles menajeri ona 130.000 $ için dava açtı ve eski yöneticisi ona 110.295 $ için dava açtı. Dahası, yerel bir banka Nashville dışındaki malikanesine haciz verdi ve 1 Ağustos 1990'da West'e bir tahliye bildirimi gönderdi .  Bu sırada West IRS'ye 1,3 milyon dolar borçluydu ve Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu ; daha sonra, varlıklarını tasfiye etmesine izin veren Bölüm 7'ye geçti. West'in fan kulübü başkanı Sandy Orwig, Nashville Network'e söyledi1995 tarihli bir röportajda, West'e göre, "IRS, günün veya gecenin herhangi bir saatinde kapısına gelip eşyalarını alırdı. Hatta yarısını bir kutuya diğerini diğerine atarak ödül plaketlerini ayırdılar ve parçalara ayırdılar. "

Corvette'sinde geçirdiği bir araba kazasından ve malikanesinin ve eşyalarının halka açık bir müzayedesinin ardından West, bir düet albümü ve bir otobiyografi de dahil olmak üzere bir geri dönüş için planlar yapmaya başladı.  Albümde West'in arkadaşları ve diğer sanatçılar Kenny Rogers, Roger Miller , Tanya Tucker ve Tammy Wynette yer alıyordu . Ancak albüm hiçbir zaman gerçekleşmedi. Temmuz 1991'de Norveçli country şarkıcısı Arne Benoni ile yaptığı düet "As For Me" adlı son şarkısını kaydetti .

Ölüm ve Miras

30 Ağustos 1991'de West'in Grand Ole Opry'de sahne alması planlandı . Nashville'deki Wessex Towers'taki dairesinden ayrıldıktan kısa bir süre sonra, Rogers'ın IRS müzayedesinde eşyalarını kaybetmesinin ardından kendisine verdiği bir Chrysler New Yorker, Harding Road'daki eski Belle Meade tiyatrosunun önünde durdu. West'in 81 yaşındaki komşusu George Thackston, onu yolun kenarında gördü ve planlanan görünüşü için Opry'ye götürmeyi teklif etti. Opry'ye zamanında varmak konusunda çılgına dönen West, Thackston'ı hızlanmaya çağırmıştı.

Thackston, Briley Parkway'deki Opryland çıkışından saatte 55 mil hızla çıkarken aracının kontrolünü kaybetti ; çıkış rampası saatte 25 mil olarak kaydedildi. Araba rampadan çıktı, havaya uçtu ve merkezi bölücüye çarptı. Kazadan sonra, Thackston'ın kandaki alkol içeriğinin% 0,08 olduğu tespit edildi ve pervasızca tehlikeye atılmaması için hiçbir itirazda bulunulmadı ve bir alkol tedavi programını tamamlaması emredildi. West, komşusu kadar ağır yaralandığına inanmadı ve önce tedavi edilmesi konusunda ısrar etti. Olay yerine yanlış cevap veren memurlar, o sırada zarar görmüş görünmediğini bildirdi. West de aynı izlenim altındaydı; ancak, ağır iç yaraları geçirmiş ve hem dalağı yırtılmış hem de yırtılmışkaraciğer . O Cuma günü dalağı çıkarıldı ve ertesi Pazartesi, karaciğerinin kanamasını durdurmak için iki ameliyat daha geçirdi; bu çabalar nihayetinde başarısız oldu. Doktorlar, West'in yaralarının boyutunu bildiğini ve hatta son ameliyatından kısa bir süre önce Kenny Rogers ile görüştüğünü söyledi. West, 4 Eylül 1991'de üçüncü ameliyatı sırasında sabah 09: 43'te 58 yaşında ameliyat masasında öldü.

West'in arkadaşı ve sanatçı arkadaşı Tammy Wynette, hastanede onu ziyaret etmeyi bir kenara bıraktığını belirterek, önce West'in iyileşmesine izin vermeyi planladığını söyledi, bu daha sonra pişmanlık duyarak itiraf etti. West ile çok yakın bir dostluk sürdüren Kenny Rogers, otobiyografisinde, ölümünden önce birkaç kez hastaneye gittiğini belirtti. Son ziyaretinde (West'in öldüğü gün) Rogers, kendisine onu duyma ihtimalinin düşük olduğu söylense de, onun söylediklerini duyabileceği umuduyla hatırı sayılır bir süre onunla hala konuştuğunu hatırladı.

West'in cenazesi, Emmylou Harris , Connie Smith , Johnny ve June Carter Cash ve Larry Gatlin de dahil olmak üzere 600 arkadaş ve aile katılımcısıyla Old Hickory Bulvarı'ndaki Christ Church'te düzenlendi . West'in genç bir sanatçı olarak Nashville'e taşınmasına yardım ettiği arkadaşı ve diğer sanatçı Steve Wariner " Amazing Grace " şarkısını söyledi .

Birkaç hafta sonra, Beyaz Saray'da sahne aldığı uzun süredir hayranı olan Başkan George HW Bush , CMA Ödülleri'nde taziyelerini dile getirdi .

West'in memleketi McMinnville, Tennessee, Highway 56'yı hafızasına adadı ve ona Dottie West Memorial Highway adını verdi.

Sadaka için çalan Grand Ole Opry yıldızlarının yer alması planlanan , sendikasyonlu Family Feud'un 1991-92 sezonu için önceden planlanmış country müziği temalı bir haftası anısına ayrılmıştı.

George Thackston, ölümcül kazadan kaynaklanan pervasızca tehlikeye atılma suçlamasına hiçbir itirazda bulunmadı. 26 Mart 1992'de bir yargıç onu 11 ay 29 gün gözetim altında tuttu ve ayrıca bir alkol tedavi programını tamamlaması emrini verdi. Kanındaki% 0,08 alkol seviyesi, Tennessee yasalarına göre sarhoş sayılması için yeterli değildi.

1995 yılında aktris Michele Lee , Batının kızı Shelly yardımıyla üretilen ve rol aldı for-TV yapımı biyografik Büyük Hayaller ve Kırık Kalpler: Dottie West Story prömiyeri, CBS . Lee, Kenny Rogers'la oynadı; ünlü Bob Mackie kıyafetleri de dahil olmak üzere West'in tüm orijinal kıyafetlerini giydi; ve film için West'in hit şarkılarını söyledi. CBS tarihindeki en başarılı TV filmlerinden biri olduğunu kanıtladı. Aynı yıl, Judy Berryhill ve Francis Meeker tarafından yazılan Country Sunshine: The Dottie West Story adlı bir biyografi yayınlandı.

1999'da country müzik şarkıcısı Jo Dee Messina , I'm Alright albümü için West'in en büyük solo hiti "A Lesson in Leavin" i yorumladı . Şarkı o yıl Hot Country Singles & Tracks listesinde yedi hafta iki numarada kaldı ve yılın en büyük şarkılarından biriydi.

West, 2000 yılında BMI Altın Ses Ödülleri'nde Kadın Altın Miras Ödülü ile onurlandırıldı. Bu tip BMI ödülünü kazanan ikinci kadındı, ilki arkadaşı ve akıl hocası Patsy Cline oldu. Bugün memleketi McMinnville, her yıl Ekim ayında bir Dottie West Müzik Festivali düzenliyor. [ Kaynak belirtilmeli ] Batı numarayı 23 sırada yer aldı Country Müzik Televizyonu 'ın Ülke Müzik 40 Greatest Women 2002 yılında.

Ödül

Kasım 2003'te Country Music Television televizyonu , 1980'lerden kalma ışıltılı kostümleri ve dar spandeks kıyafetleri için 32 numarada Country Müziğindeki 40 En Büyük Moda İfadesinin özel geri sayımına Batı'yı oyladı. 

ALBÜMLERİN TAMAMI

Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon