Enrico Macias

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Enrico Macias Kimdir

Gerçek ismi Gaston Ghrenassia olan Enrico Macias, 11 Aralık 1938 tarihinde Cezayir'in Constantine şehrinde doğdu. Yahudi kökenli Cezayir asıllı Fransız şarkıcıdır. Babası Sylvain Ghrenassia'dır. Enrico Macias çocukluktan itibaren gitar çaldı.

Okul öğretmeni olmak için eğitim aldı ama müzikten kopamadığı için öğretmenlik yapmadı. 29 temmuz 1961 tarihinde Cezayir Bağımsızlık Savaşı kızışırken, karısı Suzy ile Cezayir'i terk ederek Fransa'ya yerleşti. Müzik çalışmalarına orada devam etti, adını da Enrico Macias olarak kullanmaya başladı.

1962 yılında ilk plağını yaptı. Fransız televizyonuna çıktı ve bir gecede ünlü oldu. 1964 yılından itibaren Paris Olympia, Ortadoğu'da başarılı bir turne, Lübnan, Yunanistan, Türkiye, Moskova Dinamo Stadı'nda, diğer Sovyet şehirlerinde, Japonya, İspanya, İtalya'da konserler verdi.

17 Şubat 1968 tarihinde başlayan Chicago, Dallas ve Los Angeles'i kapsayan ABD konserleri ve Kanada da Quebec'de konserler verdi. 1976 ve 1978 yıllarında İsrail'de iki kez konser verdi.

Enrico Macias Fransızca , İtalyanca , İspanyolca , İbranice , Türkçe , Yunanca , Türkçe, Ermenice , Arapça Yidiş gibi bir çok farklı dillerde şarkılar söyledi.

1976 yılında Ajda Pekkan'la birlikte Paris'teki Olimpia'da konser veren Enrico Macias, Süperstar'la büyük aşk yaşadığını söyledi. 23 Nisan 2011 tarihinde Kıbrıs Merit Crystal Cove Otel'de bir konser verdi.

Enrico Macias, 1961 senesinde evlendiği, 47 yıldır evli olduğu eşi Suzy Leyris 23 Aralık 2008 tarihinde öldü. Jocya (d.1963) adında bir kızı, ve oğlu Jean-Claude Ghrenassia'da tanınmış bir müzik yapımcısıdır.

1992 yılında "Quelle nuit" adlı bir televizyon filminde de oynadı.

Enrico Macias'ın bu güne kadar 40 albümü yayınladı. Sanatçının bugüne kadar 60'dan fazla parçası Türkçe sözlerle, Türk sanatçılar tarafından yorumlanmış ve her biri büyük sükse yapmıştır. Bu parçalar arasında en çok bilinenleri: Ajda Pekkan'ın seslendirdiği "Hoşgör Sen - On S'embrasse Et On Oublie", Selçuk Ural, Juanito ve Gönül Yazar tarafından seslendirilen "Arkadaşımın Aşkısın - La Femme De Mon Ami", Seyyal Taner'in seslendirdiği "Son Verdim Kalbimin İşine - Je Suis Content Pour Toi", "Çal Çingene - Zingarella" şarkılarıdır.

Enrico Macias, Türkiye'de son olarak 2007 yazında Ajda Pekkan ile muhteşem bir konser vermiştir.

1960'larda başlayan müzikal kariyerinde, sadece Fransa'da değil Avrupa'nın pek çok farklı ülkesinde geniş bir dinleyici kitlesine sahiptir.

SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon