George Michael

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

George Michael Kimdir

25 Haziran 1963'te Londra'da doğan İngiliz şarkıcı ve söz yazarı George Michael'ın asıl adı Georgios Kyriacos Panayiotou'ydu. Pop müzik tarihindeki en iyi ve en ünlü şarkıcılardan biri olarak gösterilen Michael, aynı zamanda eski Wham! grubunun iki üyesinden biriydi.

Michael, sanat kariyeri boyunca sayısız rekor ve başarıya imza atmış, başta Grammy ve BRIT olmakla birçok ödül almış, 100 milyonu aşkın satış başarısı elde etmiştir. Michael, kariyeri boyunca "Last Christmas", "Faith", "Freedom", "Jesus to a Child", "Father Figure", "Kissing a Fool" ve dünya çapında yedi milyon satan "Careless Whisper" gibi birçok önemli ve ünlü şarkıları yazmış, bestelemiş ve yorumlamıştı. Albümlerinden ikisi "Ölmeden Önce Dinlenmesi Gereken 1001 Albüm" isimli kitapta yer almıştı. Michael'in tüm orijinal albüm çalışmaları İngiltere'de bir numaraya kadar yükselmişti ve tüm şarkıları Top 40'da yer almıştı. Sadece Cowboys & Angels bu başarıyı yakalayamadı.

George Michael aynı zamanda birçok sanatçıya örnek olmuştu. Bu isimler arasında Justin Timberlake, Roxette, Rick Astley, Enrique Iglesias, Ricky Martin, Ronan Keating, Spice Girls, ve Robbie Williams bulunuyor. Madonna ve Michael Jackson ile birlikte MTV'nin kurulması ve video kliplerin 80'lerde gelişmesinde en büyük rolü olan üç şarkıcıdan biriydi. Video kliplerindeki başarısı ona Video Vanguard ödülü kazandırmıştı. George Michael, bunun dışında siyasi görüşleri, yardım çalışmaları ile de dikkat çekmekteydi.

53 yaşında hayatını kaybeden George Michael'ın yaşamı ve müzik kariyerine bir bakış.

Ünlü şarkıcı George Michael'ın 1984 yılından bir fotoğrafı... George Michael, Wham! grubuyla şöhret kazandı. 1980'li yılların en büyük yıldızlarından sayılan Michael, döneminin en başarılı ve sevilen sanatçılarındandı.

George Michael, 1981'de okul arkadaşı Andrew Ridgeley ile birlikte Wham! grubunu kurdu. "Wake Me Up Before You Go-Go", "Freedom", "Careless Whisper", "I'm Your Man" ve "The Edge of Heaven" gibi şarkılar, ikilinin en ünlü parçaları arasında yer alıyor.

Michael, 1984'te Careless Whisper şarkısı ile solo kariyerine adım attı. Dünya listelerinde başı çeken hit şarkı, şimdiye kadar onlarca film ve dizide kullanıldı. Fotoğraf, Michael'ın 1985'te düzenlenen dev yardım konseri "Live Aid"deki performansından 

Michael (en solda), Live Aid konserinin Wembley Stadium'daki final performansında, yardım konserlerinin fikir babası Harvey Goldsmith (soldan ikinci) ile efsanevi sanatçılar Bono, Paul McCartney, Bob Geldof ve Freddie Mercury ile birarada. 

Michael'ın kariyeri boyunca döneminin en iyi sanatçılarıyla yaptığı düetler, büyük başarı yakaladı. Sanatçı, Aretha Franklin (fotoğrafta), Elton John, Queen ve Mary J Blige gibi ünlü isimlerle çalıştı. Aretha Franklin'le düeti 'I Knew You Were Waiting (For Me)', dünya listelerinin başında yer aldı. 

Wham! grubunun dağılmasından sonra, Michael'ın solo kariyeri büyük başarıya ulaştı. Ünlü şarkıcının "Faith", "Jesus To A Child" ve "Fastlove" gibi hit parçaları birçok ödüle layık görüldü. 

George Michael'ın hayranları arasında, Prenses Diana da vardı. İkilinin bir dönem yakın dost oldukları biliniyor. Prenses Diana'nın 1997'deki ölümünün ardından, Michael cenaze törenine katıldı

1980'ler ile 1990'ların başında yakaladığı başarının yanında, George Michael yaşam tarzı ve görünüşünden dolayı kamuoyundan gelen eleştiriler ve travmayla mücadele etti. Ünlü şarkıcı, 1997'de Los Angeles'ta yaşanan bir olayda, halka açık bir tuvalette, reşit olmayan birisiyle cinsel ilişkiye girdiği için tutuklandı. Michael, olayın ardından eşcinsel olduğunu kamuoyu önünde kabul etti. 

Uzun süre beraber olduğu sevgilisi Anselmo Feleppa 1993'te beyin kanaması nedeniyle öldükten sonra, George Michael büyük yıkıma uğramıştı. Michael sevgilisinin ölümünden üç yıl sonra fotoğraftaki Kenny Goss ile birlikte olmaya başladı. İkilinin beraberliği 2009'a kadar sürdü. 

Michael'ın sağlık sorunları son yıllarında ortaya çıkmaya başladı. Zatüre teşhisi konan Michael, 2011'de Avusturya'nın başkenti Viyana'daki bir hastaneye yatarak, bir ay boyunca tedavi gördü. 

2012'de gerçekleşen Londra Olimpiyatları'nın kapanış konserinde seyircilerin karşısına çıkan George Michael, son olarak 2012'de turneye çıktı. Son albümünü 12 yıl önce çıkaran İngiltere'nin idol sanatçılarından Michael'ın, ölümünden önce son albümü üstünde çalıştığı söyleniyor. 

SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon