Gloria Estefan

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Gloria Estefan kimdir?

Şarkıcı Gloria Estefan, 1 Eylül 1957'de Küba'da Havana'da doğdu. Bir çocukken Estefan ailesiyle birlikte Küba'dan kaçtı. 1975'te klavyeci Emilio Estefan ile tanıştı ve gelecekteki kocası Miami Latin Çocukları grubunu yönetti. Baş şarkıcı oldu Estefan, grubun adı 1980'lerde ve 1990'larda ilk 10 hit almaya başlamadan önce Miami Sound Machine olarak değiştirildi. Estefan ve kocası daha sonra Broadway müzikali, On Your Feet! Miami Sound Machine'in popüler şarkılarını seslendirdi.

Erken dönem

Şarkıcı. Gloria Fajardo 1 Eylül 1957'de Küba'da Havana'da doğdu. Bir yürümeye başlayan çocuk olarak, Komünist diktatör Fidel Castro iktidara geldiğinde Estefan, ailesiyle Küba'dan kaçtı. Babası Jose Manuel Fajardo, Küba askeriydi ve Başkan Fulgencio Batista'nın korumasıydı.

Amerika Birleşik Devletleri'ne geldikten sonra, yaşlı Fajardo, başarısız olan 1961 Domuzlar Körfezi işgalinde yer alan CIA tarafından finanse edilen bir Küba mülteci grubu olan 2506 Tugayına alındı. Başkan John F. Kennedy, yakalanan askerlerin serbest bırakılması konusunda görüşmeler yaptıktan sonra Fajardo ailesine yeniden katıldı. Sonunda ABD Ordusuna katıldı ve iki yıl Vietnam'da görev yaptı.

Bir çocuk Estefan şiir yazmaktan hoşlanırken ve klasik gitar dersleri almasına rağmen onları sıkıcı buldu. Bir gün popüler bir müzik yıldızı olacağına dair hiçbir fikri yoktu, ama müzik onun için bir genç olarak çok önemli bir rol oynadı.

Babasının Vietnam'dan dönmesinden sonra, muhtemelen Ordu'da görev yaparken herbisit Ajan Portakal'a maruz kalmasının bir sonucu olarak multipl skleroz olduğu teşhis edildi. Küba'da öğretmenlik yapan Estefan'ın annesi, gündüz ailesini desteklemek için çalıştı ve gece okula devam etti. Genç Gloria, babasına ve küçük kız kardeşine bakmak için kaldı. Çok az sosyal hayatı vardı ve bu sorumlulukların ağırlığını hissettiği için müziğe bir sürüm olarak döndü.

Estefan Washington Post muhabiri Richard Harrington'a "Babam hasta olduğunda müzik benim kaçışımdı" dedi. "Kendimi odamda saatlerce odaya kilitlerdim ve sadece şarkı söylerdim. Ağlamazdım - ağlamayı reddettim. ... Müzik sadece bırakmam gereken tek yoluydu, bu yüzden eğlence ve duygusal katarlıklar için şarkı söyledim. ."

Emilio Estefan ile tanışmak

1975'te Gloria, aynı zamanda Miami Latin Çocukları adlı bir gruba liderlik yapan rom bayisi Bacardi'in satış müdürü olan klavyeci Emilio Estefan ile tanıştı. Grup popüler Latin müziği çaldı, ancak baş şarkıcı olmadığı için, dörtlü üyeler sırayla şarkı çekti. Karşılıklı bir arkadaş Emilio'dan Gloria'ya ve bazı arkadaşlarına özel bir etkinlik için bir grup organize etmeleri konusunda tavsiyede bulunmalarını istedi. Emilio Gloria'nın şarkı söylediğini duydu ve Miami Latin Erkeklerinin eğlenceli olduğu bir düğünde onunla tekrar tanıştığında, grupla birlikte oturmasını istedi. Birkaç hafta sonra Emilio, Gloria'dan grupla baş şarkıcı olarak çalmasını istedi ve kabul etti.

İlk başta Gloria sadece hafta sonları şarkı söyledi çünkü hala Miami Üniversitesi'ne devam ediyordu. Gloria gruba katıldıktan bir buçuk yıl sonra, Miami Sound Machine olarak yeniden adlandırılan grup, yerel bir etiket için ilk albümünü kaydetti. Renacer , disko pop ve İspanyollarda söylenen orijinal baladlar topluluğuydu. Estefan gruba katıldığında biraz daha ağır ve çok utangaç olmasına rağmen, sıkı bir egzersiz programı ile zayıfladı ve doğal suskunluğunun üstesinden gelmek için çalıştı.

Profesyonel düzeyde birkaç ay sonra Emilio ve Gloria'nın profesyonel ilişkisi kişiselleşti ve Eylül 1978'de evlendiler. Oğulları Nayib iki yıl sonra doğdu, Emilio'nun Bacardi'deki grupla tam zamanlı olarak çalışmak için işinden ayrılması, daha sonra bas gitarist Marcos Avila, davulcu Kiki Garcia, klavyeci, aranjör ve saksofoncu Raul Murciano, klavyeci Emilio ve soprano Gloria.

Miami Ses Makinesi

1980 yılına kadar grup, Miami merkezli İspanyol CBS Records bölümü olan Discos CBS International ile bir sözleşme imzaladı. 1981 ve 1983 yılları arasında Miami Sound Machine, balad, disko, pop ve sambas'tan oluşan dört İspanyol albümü kaydetti. Miami Ses Makinesi ilk olarak İspanyolca konuşulan ülkelerde başarı ile bir araya geldi. Grubun dünyada, özellikle de Venezuela, Peru, Panama ve Honduras'ta düzinelerce hit şarkısı vardı, ancak ABD'de çok az tanındı.

Miami Sound Machine'in ilk Kuzey Amerika hit grubu grubun ilk İngilizce albümü Eyes of Innocence (1984) ' dendi . Disko single "Dr. Beat" Avrupa dans listelerinin en üstüne gitti. Şarkının popülerliği, CBS'yi grubu bir üst etiket olan Epic'e taşımasını istedi ve grup üyelerine İngilizce şarkılar yazmaları için ilham verdi. Eğlenceli dans numarası "Conga", Billboard'un pop, dans, siyah ve Latin listelerini aynı anda kıran ilk kişi oldu.

Crossover Pop Yıldızı

1985 yılında grubun tamamen İngilizce olan ilk kaydı olan Primitive Love albümü bir dizi hit single çıkardı. "Bad Boys" ve "Words In Way", Billboard'un ilk 10 pop-grafik'inde yerini aldı. Perdenin ardında "Üç Jerks" olarak bilinen üçlünün eseri vardı: yapımcı / baterist Joe Galdo ve ortakları, İlkel Aşk ve sonrasında müziğin çoğunluğunu yazan, düzenleyen ve icra eden Rafael Vigil ve Lawrence Dermer . albümü, Let It Loose (1987).

Bir grup olarak, Miami Sound Machine bölünmüş bir kişilik geliştirdi. Stüdyoda Üç Jerks ve oturum oyuncuları rekorlar kırdı ve konserler için Garcia ve Avila'nın da bulunduğu yol grubu sahne aldı. Estefan ortak payda idi. Kapsamlı turlar, 40.000 kişilik stadyumlardaki konserler ve MTV ve VH-1'deki müzik videoları Miami Sound Machine'i önde gelen bir ABD grubu yaptı.

Estefan yavaş yavaş yıldızın çekiciliği haline geldi ve oyunculuk Gloria Estefan ve Miami Ses Makinesi ya da bazen sadece Gloria Estefan olarak faturalandırıldı. Popüler müzik sahnesindeki bazı yorumcular Estefan'ı bir hazure, Madonna'nın İspanyol versiyonu olarak adlandırdı.

Sonra Let It Loose albüm, Galdo ve arkadaşlar Miami Sound Machine ile çalışma çıkın, böylece bant yaratıcı kendi başına idi. Evriminin başlarında, grubun en büyük hitleri dans numaralarını canlandırmaktı, ancak 1980'lerin sonunda, başarısını artıran Estefan'ın şarkılarıydı. Gönderen Let It Loose albümünde single, Betcha Say That " "Ritim edecek mi, You Get"" ve "1-2-3" için yapılmış Billboard ' 'in En İyi 10 listesinde, ama türkü oldu' For You şey Bu çizelgeleri tepesinde.

Grubun İngilizce konuşan dinleyicilere olan popülaritesine rağmen, Estefanlar köklerini asla unutmadı. 1989 albümü Cuts Both Ways unvanı uluslararası üne kavuşma niyetlerini kanıtladı. Estefan, Her İki Tarafı da Kesin Şarkıcı'dan daha fazla kapasiteye kattı. Planlaması ve yapımında yer aldı, müziğin bir bölümünü besteledi ve şarkıların çoğuna şarkı sözleri yazdı. Salsa finali "Oye Mi Canto" ("Şarkımı Dinle"), temyiz için "Conga" ya rakip oldu.

Kişisel Yaşam ve Kaza

Emilio Estefan, oğlu Nayib'in doğumundan sonra Miami Sound Machine'de klavyeci olarak görevinden vazgeçti. Daha sonra, grubun ve sonunda Estefan'lıları kendi kayıtlarının yapımcıları yapan diğer girişimlerin tanıtımını yapmak için kayda değer enerji ve yönetim yeteneğini geliştirdi. Gloria Estefan grupla birlikte gezerken, kocası Nayib'in evde en az bir ebeveyni olmasını sağladı. Yakın bir aile olan Estefans, turlar sırasında olabildiğince sık görüşme yapacaktı.

20 Mart 1990'da birlikte seyahat ederken, grubun otobüsü Pennsylvania'nın Pocono Dağları yakınında karlı Interstate 380'de bir traktör römorkuyla kaza geçirdi. Nayib kırık bir omzuna maruz kaldı ve Emilio küçük baş ve el yaralanmaları alırken, Gloria sırtında kırık bir omurdan acı çekti. Birkaç gün sonra dört saatlik bir operasyonda, cerrahlar Estefan'ın omurgasını hizaladı ve kırığı bastırmak için çelik çubuklar yerleştirdi. İyileşme konusunda şüpheli bir prognoz ile Estefan, uzun iyileşmeye başlamak için Miami yakınlarındaki Star Island'daki evine çekildi.

Geri Dönüş

Kapsamlı fizik tedavi, yoğun kararlılık ve ailesinin ve hayranlarının desteği sayesinde Gloria Estefan, çoğunun mucizevi bir geri dönüş olduğunu düşündüğü şeyi yaptı. 1991 yılının Ocak ayında televizyondaki Amerikan Müzik Ödülleri'nde yer alan gösteriye geri döndü ve Mart ayında başlayarak, geri dönüş albümü Into the Light'ı piyasaya sürmek için bir yıl süren bir tura çıktı .

Sonraki dört yıl boyunca Gloria dört albüm çıkardı ve dünya turnesine çıktı. Albümler Latin'den pop'e tarz olarak değiştirildi. 1996 yılında platin albümü Destiny albümünü kaydettikten sonra , Gloria, Evolution adında yüksek teknolojili bir dünya turuna başladı. Her şov, Gloria'nın ortaya çıktığı izleyicinin üzerinde ilerleyen askıya alınmış bir dünya ile başladı. Kuzey Amerika bacağından elde edilen 14 milyon dolar, bunu 1996'nın en yüksek 24. brüt turu olarak yerleştirdi.

1998'de Gloria, 12. albümü gloria'da pop, dans ve Latin ritimlerini birleştirmeye devam etti ! . Ayrıca VH-1 özel konseri Divas Live'da Celine Dion, Aretha Franklin, Shania Twain ve diğerleri ile birlikte sahne aldı . Konser ilkokullarda müzik eğitimini finanse etmek için para topladı. Bu etkinliğe dahil olmak, müzik endüstrisindeki en iyi kadın şarkıcılar arasındaki konumunu doğruladı.

Son Projeler

Son yıllarda, Gloria Estefan yaratıcı yetenekleri için başka bir çıkış noktası buldu. Çocuklar için iki resimli kitap yazdı: Bulldog Noelle'in Büyülü Gizemli Maceraları (2005) ve Noelle Hazine Masalı (2006).

18 Eylül 2007'de, Estefan , müzisyeni Carlos Santana ile işbirliği yapan yerel Küba müziğine bir hediye olan 90 Millas'ı piyasaya sürdü . Genel olarak 29'uncu albümü, 11. stüdyo solo albümü ve İspanyolca'da dördüncü oldu. Albüm, 2007'de Latin Kadın Sanatçısı listesinde 11 numarada Estefan'ı buldu.

2008 yılında Estefan, American Idol televizyon yarışmasında müzisyen Sheila E'yle birlikte bir cameo görünümü yaptı. Aynı yıl, Gloria ve kocası , geleneksel Küba tarifleri içeren yemek kitabı Estefan Kitchen'da işbirliği yaptı . Ayrıca 2009'un sonunda sona eren kapsamlı bir Amerikan ve Avrupa turnesine çıktı.

Pop müzik yeni yıldızlar ve sesler çalkalamaya devam etse bile, Estefan, yavaşlama birkaç belirtisi gösterdi. Yapımcı Pharrell Williams ile 2011 yılında Miss Little Havana'yı oluşturmak için takım çalışması yaptı ve 2013'te The Standards için Amerikan klasikleri versiyonunu sundu . Şarkıcı ve kocası da, Feet Your Fe! Broadway'de 2015'te borçlandırılması.

O yıl, Estefan ve kocası, Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası ile müziğe ve Latin Amerika kültürüne yaptıkları çığır açan katkılarıyla onurlandırıldılar. 2017 yılında, Estefan, Kennedy Center onuruna beş sanatçıdan o yıl olarak ek tanıma zevk aldı.

Who Is Gloria Estefan?

Singer Gloria Estefan was born September 1, 1957, in Havana, Cuba. As a toddler Estefan fled Cuba with her family. In 1975 she met keyboardist Emilio Estefan, her future husband, who led a band called the Miami Latin Boys. Estefan became the lead singer and the band was renamed the Miami Sound Machine, before going on to score several Top 10 hits in the 1980s and 1990s. Estefan and her husband later produced a Broadway musical, On Your Feet!, which featured the Miami Sound Machine's popular songs.

Early Life

Singer. Born Gloria Fajardo on September 1, 1957, in Havana, Cuba. As a toddler Estefan fled Cuba with her family when Communist dictator Fidel Castro rose to power. Her father, Jose Manuel Fajardo, had been a Cuban soldier and bodyguard of President Fulgencio Batista.

After coming to the United States, the elder Fajardo was recruited into the 2506 Brigade, a CIA-funded band of Cuban refugees that was involved in the unsuccessful 1961 Bay of Pigs invasion. After President John F. Kennedy negotiated the release of the captured soldiers, Fajardo rejoined his family. He eventually joined the U.S. Army and served for two years in Vietnam.

As a child Estefan liked to write poetry, and though she took classical guitar lessons, she found them tedious. She had no inkling that she would someday become a popular music star, but music played a very important role for her as a teenager.

After her father's return from Vietnam, he was diagnosed as having multiple sclerosis, possibly as a result of having been exposed to the herbicide Agent Orange while serving in the Army. Estefan's mother, who had been a teacher in Cuba, worked to support the family during the day and attended school at night. Young Gloria was left to take care of her father and younger sister. She had little social life, and because she felt the weight of such responsibilities she turned to music as a release.

"When my father was ill, music was my escape," Estefan told Washington Post reporter Richard Harrington. "I would lock myself up in my room for hours and just sing. I wouldn't cry-I refused to cry. ... Music was the only way I had to just let go, so I sang for fun and for emotional catharsis."

Meeting Emilio Estefan

In 1975 Gloria met keyboardist Emilio Estefan, a sales manager for the rum dealer Bacardi who also led a band called the Miami Latin Boys. The band played popular Latin music, but because there was no lead singer, the quartet members took turns singing. A mutual friend asked Emilio to advise Gloria and some friends about organizing a band for a special event. Emilio heard Gloria sing, and when he met her again at a wedding at which the Miami Latin Boys were entertaining, he asked her to sit in with the band. A few weeks later Emilio asked Gloria to perform as lead singer with the band, and she accepted.

At first Gloria sang only on weekends, because she was still attending the University of Miami. A year and a half after Gloria joined the group, by then renamed the Miami Sound Machine, the band recorded its first album for a local label. Renacer was a collection of disco pop and original ballads sung in Spanish. Although Estefan was a little heavier and very shy when she joined the band, she slimmed down with a rigorous exercise program and worked to overcome her natural reticence.

After several months on a professional level, Emilio and Gloria's professional relationship turned personal, and in September 1978, they were married. Their son Nayib was born two years later, about the time that Emilio quit his job at Bacardi to work full-time with the band, then made up of bassist Marcos Avila, drummer Kiki Garcia, keyboardist, arranger, and saxophonist Raul Murciano, keyboardist Emilio and soprano Gloria.

Miami Sound Machine

By 1980 the group had signed a contract with Discos CBS International, the Miami-based Hispanic division of CBS Records. Between 1981 and 1983 the Miami Sound Machine recorded four Spanish-language albums made up of ballads, disco, pop, and sambas. The Miami Sound Machine first met with success in Spanish-speaking countries. The group had dozens of hit songs around the world-particularly in Venezuela, Peru, Panama, and Honduras-but enjoyed little recognition in the United States.

The Miami Sound Machine's first North American hit was from the band's first English album, Eyes of Innocence (1984). The disco single "Dr. Beat" went to the top of the European dance charts. The song's popularity prompted CBS to move the group to Epic, a parent label, and inspired group members to write songs in English. The rousing dance number "Conga" became the first single to crack Billboard's pop, dance, black and Latin charts simultaneously.

Crossover Pop Star

In 1985 the album Primitive Love, the band's first recording entirely in English, set off a string of hit singles. "Bad Boys" and "Words Get in the Way" made their way onto Billboard's Top 10 pop chart. Behind the scenes was the work of the trio known as the "Three Jerks": producer/drummer Joe Galdo and his partners, Rafael Vigil and Lawrence Dermer, who wrote, arranged and performed the majority of the music on Primitive Love and the follow-up album, Let It Loose (1987).

As a band, the Miami Sound Machine developed a split personality. In the studio the Three Jerks and session players made records, and for concerts the road band, which included Garcia and Avila, performed. Estefan was the common denominator. Extensive tours, concerts in 40,000-seat stadiums and music videos on MTV and VH-1 made the Miami Sound Machine a leading U.S. band.

Estefan gradually became the star attraction, and the act came to be billed as Gloria Estefan and the Miami Sound Machine or sometimes simply Gloria Estefan. Some commentators on the popular music scene called Estefan a demure, Hispanic version of Madonna.

After the Let It Loose album, Galdo and friends quit working with the Miami Sound Machine, so the band was on its own creatively. Early in its evolution, the band's biggest hits were rousing dance numbers, but by the end of the 1980s it was Estefan's ballads that engendered its success. From the Let It Loose album the singles "Rhythm Is Gonna Get You," "Betcha Say That," and "1-2-3" made it to Billboard's Top 10 list, but it was the ballad "Anything For You" that topped the charts.

Despite the group's popularity with English-speaking listeners, the Estefans never forgot their roots. The title of their 1989 album Cuts Both Ways attested to their intention to live up to their international reputation. Estefan contributed to Cuts Both Ways in more capacities than as just the lead singer. She was involved in its planning and production, composed some of the music and wrote lyrics to most of the songs. The rollicking salsa finale "Oye Mi Canto" ("Hear My Song") rivaled "Conga" for its appeal.

Personal Life and Accident

Emilio Estefan relinquished his position as keyboardist with the Miami Sound Machine after the birth of son, Nayib. He then devoted his considerable energy and managerial talent to promoting the band and the other enterprises that were to eventually make the Estefans producers of their own and others' records. While Gloria Estefan toured with the band, her husband ensured that Nayib would have at least one parent at home. A close family, the Estefans would arrange to meet as often as possible during tours.

While traveling together on March 20, 1990, the band's bus was involved in an accident with a tractor-trailer on snowy Interstate 380 near the Pocono Mountains of Pennsylvania. Nayib suffered a fractured shoulder and Emilio received minor head and hand injuries, while Gloria suffered a broken vertebra in her back. In a four-hour operation several days later, surgeons realigned Estefan's spine and implanted steel rods to buttress the fracture. With a prognosis for complete recovery doubtful, Estefan retired to her home on Star Island, near Miami, to begin her long recovery.

Comeback

Thanks to extensive physical therapy, intense determination and the support of her family and fans, Gloria Estefan made what many consider a miraculous comeback. She marked her return to performing with an appearance on television's American Music Awards in January of 1991, and beginning in March, she launched a year-long tour to tout her comeback album Into the Light.

During the next four years Gloria released four albums and embarked on a world tour. The albums alternated in style from Latin to pop. After recording the platinum album Destiny in 1996, Gloria began a high-tech world tour called Evolution. Each show commenced with a suspended globe moving above the audience from which Gloria emerged. The $14 million in receipts from the North American leg placed it as the 24th highest grossing tour of 1996.

In 1998 Gloria continued to combine pop, dance and Latin rhythms in her 12th album, gloria!. She also performed on the VH-1 concert special, Divas Live along with Celine Dion, Aretha Franklin, Shania Twain and others. The concert raised money to fund music education in elementary schools. Inclusion in this event affirmed her position among the top female singers in the music industry.

Recent Projects

In recent years, Gloria Estefan has found another outlet for her creative talents. She wrote two picture books for children: The Magically Mysterious Adventures of Noelle the Bulldog (2005) and Noelle's Treasure Tale (2006).

On September 18, 2007, Estefan released 90 Millas, a tribute to the music of her native Cuba, which featured a collaboration with musician Carlos Santana. It was her 29th album overall, her 11th studio solo album and her fourth in Spanish. The album landed Estefan at No. 11 on the Latin Female Artist of the Year chart in 2007.

In 2008, Estefan made a cameo appearance on the television competition American Idol with fellow musician Sheila E. That same year, Gloria and her husband collaborated on the cookbook Estefan Kitchen, which featured traditional Cuban recipes. She also embarked on an extensive American and European tour, which concluded in late 2009.

Even as pop music continues to churn out new stars and sounds, Estefan has displayed few signs of slowing down. She teamed with producer Pharrell Williams to create Miss Little Havana in 2011, and delivered her version of several American classics for The Standards in 2013. The singer and her husband also worked on bringing an autobiographical musical to life, with On Your Feet! debuting on Broadway in 2015.

That year, Estefan and her husband were both honored for their trailblazing contributions to music and Latin American culture with the Presidential Medal of Freedom. In 2017, Estefan enjoyed additional recognition as one of five artists named a Kennedy Center honoree that year.

SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon