Gloria Gaynor

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Albümler 

Gloria Fowles veya bilinen adıyla Gloria Gaynor Amerikalı şarkıcı. Gaynor, çoğunlukla 1979 yılında çıkarmış olduğu ve Türkiye'de Ajda Pekkan tarafından yeniden yorumlanmış olan "I Will Survive" ile bilinmektedir. Bunun dışında ABD'nin disko çağında yaptığı sayısız eseri de bulunmaktadır. Sanatçı 1960'larda "Soul Satisfiers" adlı caz-pop grubunda vokalistti. 1975'teki ilk solo albümü ve ardından gelen sayısız disko hiti onun ABD'de tanınmasını kolaylaştırdı. Gaynor, 1979 başlarında "I Will Survive" adlı hitini yayınlamış ve şarkı Gaynor'ın tek 1 numaraya ulaşan şarkısı olmuştur.

Bazen bir iş yaparsınız iyi ya da kötü, hayatınız boyunca peşinizi bırakmaz. Hani insanın adı çıkacağına canı çıksın derler ya. Gloria Gaynor'ın durumu da biraz öyle, ama iyi tarafından. Yani I Will Survive (yıkılmadım ayaktayım diye de okuyabilirsiniz) gibi bir şarkı yapmak herkese nasip olacak türden bir şey değil. Kendisi 1979 yılında cidden zor günler yaşarken bu şakıyı kocasıya birlikte bestelemiş. İlk kez meşhur Studio 54'te rica minnet çalınmış. O gün bugündür de dünyanın her yerindeki diskoteklerde kulüplerde çalıyor. Dönem değişiyor, mekânlar değişiyor, müzik değişiyor ama bu şarkı bir türlü değişmiyor. Şu sıralar Londra'da yeni albümünün promosyon çalışmalarıyla uğraşan Gloria Gaynor malum nedenden bizimle de konuştu. Kendisine savaş hariç her şeyi sorduk. Neden derseniz şu sıralar zaten her yanımız savaş oldu, moraller bozuk, krizdi vesaireydi derken 'yıkılmadık ayaktayız' mesajı verelim dedik. Ya da öyle bir şeyler...
Gloria Gaynor olmak nasıl bir duygu?
Ben olmak demek, mutlu olmak demek bir kere. Huzurlu olmak, kendine güvenli olmak ve sevilmek demek.
Siz Disco'nun kraliçesisiniz. Kimleri beğeniyorsunuz?
Whitney Houston, Mariah Carey, Alicia Keys, Brian McKnight.
Hiç düşünmediniz. Kim bilir kaç kişi sordu önceden, siz de hazırlandınız.
Hayır sadece bunların yanıtları benim açımdan belli. Yıllardır değişmedi.
Hakkınızda araştırma yapan biri iki şeyle karşılaşıyor. Biri Queen of Disco / Disko Kraliçesi yakıştırması, diğeri de I Will Survive. Siz Bayan I Will Survive'sınız. Bu başarıyı bekliyor muydunuz?
Kesinlikle evet. Sadece iyi bir dans parçası olduğu için değil. İnsanları sözleriyle de derinden etkileyen bir parça. Onları zorluklara karşı güçlü olmaya çağırıyor, umut veriyor.
Şarkı ilk zamanlar kadınların ve kadın haklarının sembolü olmuştu. Sonradan dünyanın her yerinde gay marşına dönüştü. Neden sizce?
Sözleri yüzünden tabii. Kim zor durumda hissediyorsa kendini, bu şarkıda umut ve mücadele gücü buluyor.
I Will Survive yüzlerce kez cover yapılmıştır. Siz farklı versiyonları hakkında neler düşünüyorsunuz?
Amerika'da geçenlerde yapılan bir cover versiyonu çok çok beğendim. Bence bir şarkıyı cover'larken onu cidden değiştirmelisin. Bunu başarmışlar.
Türkiye'de de ben kendimi bildim bileli meşhur bir cover versiyonu var. O kadar ünlü ki, maçlarda bile onun melodisini söylüyorlar.
Kim söylüyor?
Ajda Pekkan.
Ah. İsmini hatırlayamıyorum ama bu şarkıyı birinin yaptığını ve çok tuttuğunu duymuştum.
Şarkıyı ilk kez New York'taki Studio 54'te sunmuşsunuz. Nasıldı o gece?
Her şey çok güzeldi. İnsanlar önce duraksadı, sonra bir anda deli gibi dans etmeye başladılar. Gerçekten çok özel bir andı benim için. Şarkı zaten sonradan hem radyolarda hem de kulüplerde DJ'ler arasında bir anda en çok çalınan ve istek alan parça oldu.
I Will Survive hakkındaki sorulardan müthiş sıkılmış olmalısınız. Neredeyse 25 yıllık bir kariyeriniz var ama sizi hep tek şarkıyla özdeşleştiriyorlar.
Hayır tam tersine ben bundan sıkılmıyorum. Ayrıca söylemekten de sıkılmıyorum. Her defasında aynı heyecanı duyuyorum. I Will Survive gibi bir şarkı daha yazmak kolay bir iş değil. Ama yine de çok güzel şarkılar yazabilirsiniz. İnsanların şarkılarımı beğenmesi benim için yeterli, her birinin bir I Will Survive olmasına gerek yok.
Bu kadar zaman zirvede olmanın sırrı nedir?
Sanırım öncelikle sadece kalpten söyleyeceğim şarkıları seçmem. Bir şarkıya bu anlamda her şeyimi veririm. Tanrı'nın da bana yardım ettiğini, sesimin bana Tanrı'nın bir armağanı olduğunu düşünüyorum.
İnançlı biri misiniz?
Tanrı benim için her şey demek. Tanrı ve İsa hayatımın her yerindedir.
Çok ünlü birisiniz ve pek çok ünlü kişiyle de tanıştınız
bildiğim kadarıyla...

Prenses Grace'le tanıştım, muhteşem biriydi. Başkan Clinton da beni heyecanlandırdı. Papa'yla tanıştım, Denzel Washington'la... Michael Jackson'la karşılaşmam da çok çok güzeldi, çok kibardı, çok iyiydi, nasıl desem, çok normal görünüyordu.
Eminem'i beğeniyor musunuz?
Aslında bu konuda biraz üzgünüm çünkü bugünün sanatçılarının fazla öfkeli olduğunu düşünüyorum. Tamam, kavga dövüş yerine bunu müzik yaparak dışa vuruyorlar. Sonuç olarak yaşadıkları acıları ve olumsuzlukları başkalarıyla paylaşıyorlar bu güzel, ama ortada bir öfke var, bu kötü.
Kylie Minogue için Disco'nun Kraliçesi diyorlar. Öyle mi sizce de?
Çok çok başarılı bence. Ocak ayında birlikte söyledik ve cidden çok iyiydi.
Gloria usulü tavuk
Şarkı söylemediğiniz zamanlarda neler yapıyorsunuz?
Evde kocamla birlikte zaman geçiriyorum. Ev işleri...
İyi bir aşçı olduğunuzu duyduk...
Doğru. Yemek yapmayı çok seviyorum.
En iyi ne yaparsınız?
Gloria Gaynor usulü tavuk ama tarifi gizli.
Siz şov dünyasının en önemli isimlerinden birisiniz. Kim bilir ne anılarınız vardır?
Uluslararası diskjokeyler birliği beni tüm zamanların disco kraliçesi seçmişti. Bu bence muhteşemdi ve harika bir tören yaptılar, bunu unutamıyorum, en iyi sahne anım oydu herhalde.
Yeni albümünüzde nasıl parçalar var?
Dans parçaları var tabii ki. Baladlar var. Brezilyalı genç bir şarkıcıyla birlikte I Will Survive'ı yaptık, İspanyolca versiyonu da olacak albümde. Yaz sonunda dünya turnesine çıkıyorum. Türkiye'ye de gelmeyi umuyorum.
Daha önce gelmiştiniz. Adettendir, Türkiye'yi nasıl buldunuz diye sorayım...
Orayı seviyorum bence çok güzel bir yer. 

ALBÜMLERİN TAMAMI

Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon