Gönül Akkor

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Gönül Akkor Kimdir

1942 yılında İstanbul'da doğmuştur. Gönül Akkor'un çocukluğu Eyüp'te geçti. Gönül Akkor, babası Tahsin Bey'in güzel sesiyle , annesi Muzaffer Hanım'ın uduyla eşlik ettiği, musikinin hiç eksik olmadığı bir ailede büyür. Şarkıcı Kamuran Akkor'dan başka bir de Alev diye bir kız kardeşi var.

Bursa Kız Öğretmen Okulu'na girdiyse de 1957 yılında okulun son sınıfından ayrıldı.

1959 yılında TRT'nin açtığı sınavla Ankara Radyosu'nda stajyer olarak müzik yaşamına başladı veketin en popüler isimlerinden biri haline geldi. Ardından sahne çalışmalarına başladı ve ülkenin en çok aranan assolistlerinden biri durumuna geldi.

1966 yılının kış sezonunda ise Tünel Şato Gazinosu'nda 'assolist' olarak çalışmaya başladı.

Asıl olarak Türk Sanat Müziği şarkıcısı olarak tanınmasına ve daha çok bu alanda ünlenmiş olmasına rağmen, Türk pop'unun en önemli söz yazarları olan Sezen Cumhur Önal ve Fecri Ebcioğlu ile birlikte çalıştı. Gönül Akkor'un bu türde plakları arasında, Sahibinin Sesi tarafından yayımlanmış "Sana Ben Kulum/Böyle Gelmiş Böyle" adlı 45'liği büyük satış rakamlarına ulaşmış ve sanatçının, 1960 sonları ile 1970 başları arasında epeyce pop 45'lik yapmasına sebep olmuştur. 1972 yılında, Bora Ayanoğlu'nun "Güller ve Dudaklar" adlı şarkısını plak yapmış, bu plak da büyük bir hit haline gelmiştir.

'Bağdat Yolu', 'Kıskanırım', 'Bir Ateşim Yanarım', 'Tanrım Beni Baştan Yarat', 'Beterin Beteri Var', 'Deli Gibi Sevdim', 'Dost Bildiklerim', 'Kemancı' gibi yüzlerce 45'lik ve 16 adet uzun çalar plağa sesiyle hayat veren Gönül Akkor; Türk Pop Müziği tarzındaki şarkıları da başarıyla icra etti.

1974 yılında Türkiye'de ilk defa; Esin Engin'in aranjmanlarıyla ve yine Esin Engin'in yönettiği Batı sazları ve senfoni orkestrası eşliğinde "Sizin Seçtikleriniz" adlı eser ile ilke imza atmıştır. Bu eser yine Türkiye'de ilk defa Platin Plak kazanan eser olur.

Gönül Akkor, kendisini sahnede izleme olanağı bulamayan hayranlarıyla başrolünü üstlendiği 1966 yılında çekilen 'Biraz Kül Biraz Duman' , 1969 yılında çekilen 'Yuvamı Yıkamazsın', 1970 yılında çekilen 'Çileli Bülbüller' ve 1974 yılında çekilen 'Tanrım Beni Baştan Yarat' filmleriyle beyaz perde buluştu.

1993 yılında Sezen Aksu'nun kendisine önerdiği bir projeyi kabul ederek 'Dönüş' adlı albümü yaptı ve bu albümde "Beni Tanıma" , "Ağlama Anne" gibi şarkılarla yeninden milyonları kendisine hayran bıraktı.

2002 yılında geçirdiği bir beyin kanaması yüzünden konuşma güçlüğü çekmektedir.

Evlilikleri 
1. Evliliği: 1957 yılında Dr. Nuri Gündüz ile yaptı. Bu evliliğinden Nilüfer ve Gazanfer adında iki çocuğu oldu.
2. Evliliği: 1971 yılında menajeri Hayri Küçük ile evlendi
3. Evliliği: 1981 yılında işadamı Metin Eyinç ile yaptı.

Filmleri
Tanrım Beni Baştan Yarat (1974)
Çileli Bülbül (1970)
Yuvamı Yıkamazsın (1969)
Biraz Kül Biraz Duman (1966)

SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon