Güler Duman

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Albümler 

Türk Halk Müziği sanatçısı, besteci ve derlemeci, folklor araştırmacısı, yazar. 30 Haziran 1967, İstanbul doğumlu. Aslen Erzurum Aşkalelidir. İlk ve ortaokulu İstanbul'da tamamladıktan sonra 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü kazandığı halde devam etmeyerek müzik alanında eğitim görmeye karar verdi ve 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi bölümüne girdi. Buradan 1992 yılında mezun oldu. Bitirme tezi olarak hazırladığı çalışmasını 2004 yılında kitap olarak yayımladı. Tez danışmanlığını ünlü müzik ustaları Neriman Tüfekçi ve Yücel Başmakçı yaptı.

Sanatçının müziğe ilgisi aslında ilkokul yıllarına dayanmaktadır. İlkokul eğitimine devam ettiği sırada Ruhi Su Dostlar Korosunun en küçük bireyi olarak koroda yer alan sanatçının sesini keşfeden Mustafa Budan oldu. Mustafa Budan'ın başrolünü Genco Erkal'ın oynadığı "Hakkari'de Bir Mevsim" filminde sesiyle yer almasıyla sanat dünyasında ismini duyurdu. Filmde sesinin beğenilmesiyle birçok albüm teklifi aldı ve ısrarlar üzerine ilk albümünü 1980 yılında daha çocuk yaşlarındayken "Dost Garip" ile yaptı. Albüm beklenenin oldukça üzerinde ilgi gördü ve 1 milyon 870 bin satış rakamına ulaştı.

1993 yılında TRT'de çalışmak istedi ancak annesinin rahatsızlığı nedeniyle tedavi sürecinde Almanya'da bulunduktan sonra oraya yerleşti. 2008 yılında Almanya Kültür Bakanlığı tarafından kültür elçisi seçildi ve başta Almanya olmak üzere birçok ülkede Türk Halk Müziği ve Türk ritmleri ve araştırmakta olduğu dünya ritmleri üzerine seminerler verdi. Kendi açtığı okullarda bağlama ve ses eğitimi üzerine binlerce öğrencinin Türk halk müziği ile buluşmasını sağladı.

Konser çalışmaları dışında akademik çalışmaları da sürdüren sanatçı, doçentlik tezini hazırladı ve halen Türk ve dünya ritmleri adlı ikinci bir tez çalışması üzerinde çalışmaktadır.

Yaptığı 18 kaset çalışmasıyla 30. Sanat yılını tamamlayan Duman, yılın yarısını Türkiye'de geçirmektedir. Sanatçıya 16 Ağustos 1995 tarihinde Kral TV Video Müzik Ödülleri Türk Halk Müziği dalında "En İyi Bayan Sanatçı" ödülü verildi.

Müzik çalışmalarında geleneksel türkülerin dışında kendi beste ve derlemelerine yer veren sanatçı, çalışmalarında ayrıca Aşık Veysel, Mahzuni Şerif, Abdurrahim Karakoç, Musa Eroğlu ve Muhlis Akarsu gibi halk ozanlarının eserlerine yer vermektedir.

GÜLER DUMAN

Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon