İlkay Akkaya

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Albümler 

Müzisyen, Grup Kızılırmak'ın solisti. 26 Mayıs 1964, İstanbul doğumlu.

Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu'nu bitirdi. Profesyonel müzik çalışmalarına Grup Yorum'a katılarak başladı. Bir süre İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na devam etti. Diğer taraftan özel şan dersleri aldı. Grup Yorum'un çıkardığı "Berivan - Haziranda Ölmek Zor" ve "Türkülerle" albümlerinde yer aldı. 1989 yılında Tuncay Akdoğan'la birlikte gruptan ayrıldı.

Bir yıl sonra 10 Ocak 1990'da Grup Yorum'dan kendisiyle birlikte ayrılan arkadaşı Tuncay Akdoğan ve İsmail İlknur ile Grup Kızılırmak'ı kurdu. Grup Kızılırmak'ta uzun soluklu çalışmayan yapan sanatçı bugüne kadar on üç albüme imza attı. Türkiye ve yurtdışında konserler verdi. Çeşitli gazete ve dergilerde haftalık yazılar yazdı.

Akkaya, Grup Kızılırmak'la çalışmalarını sürdürdüğü sırada bir yandan da solo çalışmalar yaptı. 1990-92 yılları arasında Ankara Birlik Tiyatrosu tarafından sahneye koyulan "Pir Sultan Abdal" oyununun müziklerini Grup Kızılırmak yaparken, Tuncay Akdoğan anlatıcı, İlkay Akkaya da oyuncu olarak sahnede yer aldı.

İlkay Akkaya, 1991 yılında Tarık Akan ve Füsun Demirel'in oynadığı "Bir Küçük Bulut" filminin müziğini yaptı.

Grup Kızılırmak'la birlikte başka birçok oyun müziği yapan Akkaya, 2003'te Zafer Diper'in sahnelediği "Talan" adlı oyunda da rol aldı. Mayıs 2005'te Nazım Hikmet'in "Şeyh Bedreddin Destanı" adlı şiiri oyunlaştırılmış şekilde sahnelendi. Bu oyunun müziklerini de Grup Kızılırmak yaptı.

Sanatçının ilk solo albümü olan "Kül" 1998'de yayınladı. 1999'da "Salkım Söğüt" adlı ortak bir albüm çalışmasında yer aldı. Daha sonra 2001'de "Unutma" adlı ikinci solo albümü yayınlandı. Üçüncü solo albümü olan "Yine" 2003 yılında yayınlandı. Aralık 2005'te piyasaya sürülen solo albümü olan "Yalnız" ile bir müddet albüm çalışmalarına ara verdi. Sanatçı, beş yıllık bir aradan sonra 2010 yılında "Gelmedin Diye" albümüyle hayranlarına merhaba dedi. Sanatçının sonraki albümü "Umut" 2013 yılında piyasaya sürüldü. Son albüm çalışması olan "Hayat" 2015 yılında Ütopya Müzik etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı.

Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon