Katy Perry

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Albümler 

Single'lar

Katy Perry Kimdir

Katheryn Elizabeth "Katy" Hudson (d. 25 Ekim 1984), bilinen sahne adıyla Katy Perry, Amerikalı şarkıcı, şarkı yazarı, oyuncu ve televizyon yarışması jürisi. Dinî müzikler dinleyerek büyüdü ve gençliğinde gospel müziği tarzında bir kariyerin peşine düştü. Red Hill Records ile albüm anlaşması imzaladıktan sonra ilk stüdyo albümü Katy Hudson'ı 2001'de yayımladı. Ancak daha sonra din dışı müzikler yapabilmek için Los Angeles'a taşındı. The Island Def Jam Music Group ve Columbia Records'la yaptığı anlaşmaların kısa sürede sonlandırılması üzerine Nisan 2007'de Capitol Records'la anlaştı.

Perry, pop rock tarzındaki ikinci albümü One of the Boys'a koyduğu eşcinsel temalı tartışmalar yaratan "I Kissed a Girl" ve "Hot n Cold" single'ları sayesinde 2008'de ünlendi. Disko etkileri içeren üçüncü albümü Teenage Dream'den çıkan "California Gurls", "Teenage Dream", "Firework", "E.T." ve "Last Friday Night (T.G.I.F.)" single'ları ABD Billboard Hot 100 listesinde bir numara oldu. Böylece Teenage Dream, Billboard Hot 100'da liste başı olan beş şarkıyı içeren ikinci albüm ve bu unvanı yakalayan ilk kadın albümü olarak kayıtlara geçti. Mart 2012'de albüm, bir numaraya yükselen "Part of Me" ve "Wide Awake" single'ları da eklenerek Teenage Dream: The Complete Confection adıyla yeniden yayımlandı.

Şarkıcının 2013'te çıkan dördüncü albümü Prism, pop ve dans müziklerine yer verdi. Ayrıca her birinin video klibi Vevo'da bir milyondan fazla izlenerek Perry'yi, birden çok video klibi bir milyar izlenme rakamı elde eden ilk sanatçı unvanına kavuşturan "Roar" ve "Dark Horse" single'larını içinde barındırdı. Perry'nin beşinci stüdyo albümü Witness 9 Haziran 2017'de yayımlandı, şarkıcı albümde elektropop tarzını benimsedi. Albümün en başarılı single'ı "Chained to the Rhythm", Macaristan'ın müzik listesinde 1 numaraya kadar yükseldi. Perry pek çok şarkısını Dr. Luke ve Max Martin başta olmak üzere pek çok müzisyenle birlikte yazdı. "Firework" ve "Roar" gibi bazı şarkılarında kendini geliştirme ve benlik saygısı konularını ele aldı. Genellikle yiyeceklerle ilgili temaları içeren parlak renklere bürünmüş eğlenceli ve özgün kıyafetleriyle dikkat çekti. Konserlerinde ayrıntılı sahneler ve kıyafetler kullandı.

Perry, dört Guinness Dünya Rekoru dahil olmak üzere bugüne kadar birçok ödül ve adaylık elde etti. Forbes tarafından "Müzikte En Çok Kazanan Kadınlar" (2011-15) listesine dahil edildi. Dünya genelinde 11 milyon albüm ve 81 milyon single satarak tüm zamanların en çok satan sanatçıları arasına girdi. Purr, Meow!, Killer Queen ve Mad Potion parfümlerini satışa sundu. Temmuz 2012'de, hayatının sanatçı olduğu bölümüne odaklanan ve İngiliz oyuncu Russell Brand ile 2010'ların başında yaptığı evliliğin dağılmasını konu alan belgesel filmi Katy Perry: Part of Me'yi yayımladı. Ayrıca Perry, 2018'de American Idol adlı yarışmanın bir jürisi oldu.

Hayatı ve kariyeri

1984-98: ilk yılları

Katheryn Elizabeth Hudson, Mary Christine (evlenmeden önceki soyadı Perry) ve Pentekostal papaz Maurice Keith Hudson çiftinin kızı olarak Santa Barbara, Kaliforniya'da doğdu. Annesi Mary Christine ve babası Maurice Keith Hristiyandır, çılgın geçen gençliklerinin ardından Tanrı'ya yönelmişlerdir. Ailesinde Portekizli, Alman, İrlandalı ve İngiliz kökleri bulunmaktadır. Anne tarafından film yönetmeni ve yapımcı Frank Perry'nin (1930-1995) yeğenidir. Kendisi de şarkıcı olan David adında küçük bir erkek kardeşi ve Angela adında bir ablası vardır. 3-11 yaşları arasında Perry, Santa Barbara'ya yerleşmeden önce ailesi ülkenin çeşitli yerlerinde kiliseler kurduğu için sık sık taşındı. Çocukluğu boyunca, ilköğretim yıllarında, Arizona'daki Paradise Valley Hristiyan Okulu ve Kaliforniya'daki Santa Barbara Hristiyan Okulu dahil olmak üzere çeşitli dinî okullara ve kamplara katıldı. Ailesi, kendisinin çocukluğunda ve ergenliğinde mali açıdan zar zor geçinmekteydi, bazen gıda pullarını kullandıkları ve kilise cemaatini doyurmaya yarayan gıda bankasından yemek aldıkları oluyordu. 

Perry ve kardeşleri büyürken Lucky Charms'taki "luck" kısmı annelerine Lucifer'i çağrıştırdığı için bu yiyecekten yiyemedi ve İngilizcesi deviled eggs olan baharatlı ve acılı yumurtalara angeled eggs demek zorunda kaldı. Evinde dinî olmayan müzik dinlenmediği için Perry, çocukluğunu gospel müziği dinleyerek geçirdi. Popüler müziği arkadaşlarının CD'leri sayesinde keşfetti. Perry, ailesinin aksine katı bir biçimde dindar olmadığını belirterek "Kendimi kontrol edebilmek için, alçak gönüllülüğüm için her zaman dua ederim." dedi. Şarkı söylemeye ablası Angela'yı izleyerek ve onun kasetleriyle pratik yaparak başladı. Ailesinin yanında şarkı söylerken vokal dersleri alması akla geldi ve 9 yaşında ses eğitimi almaya başladı. 9 yaşından 17 yaşına kadar kilisede şarkı söyledi. 13. doğum gününde kendisine gitar verilmesinden önce, dokuz yaşında yazdığı şarkıları halk arasında söylemeye başladı. Ergenlik yıllarında paten kaymaya, kaykay sürmeye ve sörf yapmaya başlayarak "tipik bir Kaliforniya kızı" olmayı denedi. Ayrıca dans dersleri alarak swing, Lindy Hop ve jitterbug yapmayı öğrendi. David, Perry'nin ergenlik dönemi için "tam bir erkek Fatma'ydı" dedi

1999 -2006 Kariyer başlangıcı

15 yaşındayken Perry, General Educational Development (GED) testini geçti ve müzik alanında bir kariyer yakalayabilmek için Dos Pueblos Lisesi'ni bıraktı. Santa Barbara'da yer alan Music Academy of the West'teki İtalyan operasında kısa bir süre okudu. Şarkı söyleyişi Nashville, Tennessee'deki rock sanatçıları Steve Thomas ve Jennifer Knapp'in dikkatini çekti, ikili söz yazma yeteneğini geliştirmesi için Perry'nin Nashville'e gelmesini sağladı. Perry, Nashville'de demolar kaydetmeye başladı ve şarkı yazıp gitar çalmayı öğrendi. Red Hill Records ile albüm anlaşması imzaladıktan sonra çıkış albümünü kaydederek Katy Hudson adıyla 6 Mart 2001'de yayımladı. Ardından aynı yıl Phil Joel'un The Strangely Normal Tour adlı turnesine katıldı. Yaklaşık 200 kopya satan Katy Hudson albümü, ticari anlamda başarısız oldu ve Aralık 2001'de yapımcı şirket, albümle ilgili işlemleri durdurdu. 

Perry, kariyerini gospel müzikten dinî olmayan müziğe doğru kaydırmaya karar vererek yapımcı Glen Ballard ile birlikte şarkı yazmaya başladı ve müzikal kariyerini ilerletmek için 17 yaşında Los Angeles'a taşındı. 2003 yılında, oyuncu Kate Hudson ile adının karışmasını önlemek için Katy Hudson olan sahne adını annesinin evlenmeden önceki soyadını alarak Katheryn Perry olarak değiştirdi; bir yıl sonra ise Katy Perry sahne adında karar kıldı. The Island Def Jam Music Group ile albüm anlaşması yaptıktan sonra, albüm yapım ekibi The Matrix'in albüm çalışmalarında görevlendirilerek ekibin kadın vokalisti yapılmaya çalışıldı. Ancak Island Def Jam, çalışmaları tamamlanmadan iptal etti. Ayrıca Perry, şirketle anlaşmasının sonlandırılması üzerine Ballard ile üzerinde çalıştığı kendi albümünü de yayımlayamadı. Sonrasında Columbia Records ile anlaşma imzaladı ancak bu anlaşma da kısa süre içinde sonlandırıldı. Bu sırada Taxi Music adlı bağımsız bir A&R şirketinde çalışmaya başladı.

Eylül 2004'te Blender dergisi, Perry'den "Sıradaki Büyük Şey" olarak bahsetti. Şarkıcı, ün kazanmadan önce bazı çalışmalarda küçük görevler aldı. Yayımlanmayan albümü için Ballard ile hazırladığı şarkılardan "Simple", 2005 yapımı Gezgin Pantolon Kardeşliği filminin müziklerinden biri olarak kullanıldı. Aynı yıl Mick Jagger'ın 2004 yapımı Alfie filminin müzik albümüne de eklenen "Old Habits Die Hard" şarkısında geri vokallik yaptı. Yine geri vokal olarak katkı sağladığı P.O.D. single'ı "Goodbye for Now"ın video klibinde oynadı. Carbon Leaf'in "Learn to Fly" klibine ve sevgilisi Travie McCoy'un ana vokalisti olduğu Gym Class Heroes grubunun "Cupid's Chokehold" şarkısının klibine de konuk oldu.

2007- 09 One of the Boys ile tanınma

Perry, 2008'deki Warped Tour'da sahnede.

Perry'nin Columbia ile yaptığı anlaşmanın sonlandırılmasının ardından şirketin tanıtım yürütücüsü Angelica Cob-Baehler, şarkıcının demolarını Virgin Records başkanı Jason Flom'a dinletti. Flom ve yeni oluşturulan Capitol Music Group şirketi, Perry'nin çığır açacak bir yıldız olacağı fikrine ikna oldu; Virgin ve Capitol şirketleri Nisan 2007'de birleşti. Şarkıcı ile yapımcı Dr. Luke, şirket tarafından, var olan çalışmalara "ses getirecek patlamalar" eklenmesi için tanıştırıldı. Perry ve Dr. Luke, şarkıcının ikinci stüdyo albümü One of the Boys için "I Kissed a Girl" ve "Hot n Cold" şarkılarını yazdı. Kasım 2007'de "Ur So Gay" video klibinin gösterime girmesiyle Perry'nin müzik piyasasında tanıtılmasını amaçlayan bir kampanya başlatıldı.  Sonradan, "Ur So Gay" eşliğindeki bir dijital EP, tanıtımlar kapsamında yayımlandı. Madonna, Nisan 2008'de katıldığı JohnJay & Rich adlı radyo programında "Ur So Gay"i överek onun sevdiği şarkılardan biri olduğunu belirtti. Madonna'nın övgüsü de insanların şarkıyı duymasına yardımcı oldu. Mart 2008'de Perry, Wildfire dizisinin "Life's Too Short" bölümüne konuk oldu. Haziran'da ise Yalan Rüzgârı'nda oynadı ve Restless Style dergisine kapak oldu.

28 Nisan 2008'de Perry'nin Capitol etiketi taşıyan ilk single'ı "I Kissed a Girl", One of the Boys'un çıkış single'ı olarak yayımlandı. Aynı ay şarkı, ABD Billboard Hot 100 listesinde bir numaraya yükseldi. One of the Boys, 17 Haziran'da piyasaya sürüldü ve müzik eleştirmenlerinden karışık eleştiriler topladı. Billboard 200 listesinde en fazla dokuz numaraya kadar ilerleyebildi ve dünya genelinde 7 milyon kopya sattı. 9 Eylül'de albümün ikinci single'ı "Hot n Cold" satışa sunuldu. Albümün başarı yakalayan bir diğer single'ı oldu, Billboard Hot 100'da üç numaraya kadar yükseldi; Almanya, Avusturya, Hollanda ve Kanada'nın ulusal listelerinde zirveye oturdu. Ayrıca 2009'da yayımlanan sonraki single'lar "Thinking of You" ve "Waking Up in Vegas" Hot 100'da ilk 30 sıralama içinde yer aldı. Şarkıcının 2004'te The Matrix ile kaydettiği aynı adlı albüm, kendisinin solo başarısı sonucunda iTunes üzerinden 27 Ocak 2009'da yayımlandı.

Warped Tour'un bitiminden sonra Kasım 2008'de Perry, En İyi Yeni Sanatçı dalında ödül kazandığı 2008 MTV Avrupa Müzik Ödülleri'ni sundu. Ocak 2009'da One of the Boys'u tanıtmak amacıyla ilk büyük turnesi Hello Katy Tour'u başlattı ve Kasım'a kadar turne kapsamında konserler verdi. 4 Ağustos 2009'da, No Doubt grubunun Summer Tour 2009 turnesine açılış sanatçısı olarak katıldı. Ayrıca 2009 MTV Avrupa Müzik Ödülleri'ni de sundu ve iki yıl üst üste bu ödül törenini sunan ilk sunucu oldu. 22 Temmuz 2009'da iki yeni şarkı eşliğinde One of the Boys'daki bazı parçaların canlı akustik sürümlerini içeren MTV Unplugged albümünü kaydetti ve 17 Kasım 2009'da yayımladı. Ayrıca iki diğer sanatçının single'larına eşlik etti; Eylül 2009'da Colorado merkezli 3OH!3'nin "Starstrukk" şarkısında ve Ocak 2010'da Timbaland'in Shock Value II albümündeki "If We Ever Meet Again" şarkısında yer aldı. Bu yıllarda iki milyonun üzerinde dijital single satışı yapması, 2010 yılında Guinness Dünya Rekorları'na "Bir Kadın Sanatçı Tarafından ABD Dijital Listeleri'ndeki En İyi Başlangıç" olarak kaydedildi.

"I Kissed a Girl", dinî gruplar ve LGBT grupları tarafından yapılan çeşitli eleştirilere maruz kaldı. İlki şarkıdaki eşcinsellik temasını eleştirirken ikincisi Perry'yi sırf kayıtlarını satmak için bi-meraklılığı kullanmakla suçladı. Ardından anne ve babası, Perry'nin müziğine ve kariyerine karşı oldukları yönünde çıkan söylentilere yanıt olarak kızlarının başarısının kendileri açısından hiçbir sakınca teşkil etmediğini MTV'ye açıkladı. Aralık 2008'de McCoy ile olan ilişkisi sonlandı. 2009 yazında gelecekteki eşi Russell Brand ile tanıştığı Zorlu Görev filminde, cameo görünümle yer aldı. Fakat daha sonra yer aldığı sahneler filmden kaldırıldı. 2009 MTV Video Müzik Ödülleri'ndeki toplantı sonrasında Perry ile Brand çıkmaya başladı. Racasthan, Hindistan'da birlikte tatil yaptıkları sırada 31 Aralık 2009'da nişanlandılar.

2010 - 12 Teenage Dream ve evliliği

American Idol'da konuk jürilik yaptıktan sonra Perry, rapçi Snoop Dogg ile düet yaptığı "California Gurls" şarkısını 7 Mayıs 2010'da yayımladı. Şarkı, kendisinin üçüncü stüdyo albümü Teenage Dream'in çıkış single'ı olarak dağıtıldı ve Haziran'da Billboard Hot 100 listesinde bir numaraya yükseldi. Ayrıca Perry, aynı ay The X Factor BK yarışmasında konuk jürilik yaptı. ABD'de liste başı olan "Teenage Dream" single'ının Temmuz'da yayımlanmasının ardından 24 Ağustos 2010'da albüm satışa sunuldu. Teenage Dream albümü, Billboard 200 listesine bir numaradan giriş yaptı. Müzik eleştirmenlerinden karışık geri dönüşler aldı ve dünya genelinde 5,7 milyondan fazla kopya sattı. Ekim'de üçüncü single "Firework" yayımlandı. 8 Aralık 2010'da Hot 100 listesinde zirveye yükselerek albümün üçüncü bir numaralı single'ı oldu.

Teenage Dream dönemi, "E.T." şarkısının rapçi Kanye West ile düet yapılarak Şubat 2011'de dördüncü single olarak yayımlanan remiks sürümüyle devam etti. Şarkı, Hot 100 listesinde aralıksız beş hafta bir numarada kalarak Teenage Dream'i listede bir numara olan dört single'ı barındıran dokuzuncu albüm yaptı. Sonraki single "Last Friday Night (T.G.I.F.)"ın da 17 Ağustos'ta Billboard Hot 100'da bir numaraya yükselmesiyle Perry, aynı albümden Hot 100'da bir numara olan beş tane single çıkaran ilk kadın şarkıcı oldu ve Michael Jackson'ın Bad albümüyle yakaladığı bu başarıyı yakalayan ikinci sanatçı olarak kayıtlara geçti. Bu rekor, Kasım 2011'de Amerikan Müzik Ödülleri tarafından ödüllendirilirken 2013'te Guinness Dünya Rekorları'na dahil edildi. Ekim'de "The One That Got Away", Teenage Dream'in altıncı single'ı olarak yayımlandı.[91] Hot 100'da en fazla üç numaraya, Kanada'da iki numaraya kadar yükseldi. 13 Şubat 2012'de, Teenage Dream: The Complete Confection'ın ilk single'ı "Part of Me" yayımlandı ve Perry'nin kariyeri boyunca Hot 100 listesinde zirveye yükselen yedinci single'ı oldu. Teenage Dream'in yeni şarkılarla yeniden basılmış sürümü Teenage Dream: The Complete Confection, 23 Mart'ta satışa sunuldu.  Yeni basımın 22 Mayıs'ta piyasaya sürülen ikinci ve son single'ı "Wide Awake",, Hot 100'da iki numaraya kadar ilerleyebildi, Kanada ve Yeni Zelanda'da bir numaraya yükseldi. 5 Ocak'ta açıklanan Nielsen SoundScan verilerine göre Perry, 37,6 milyon satış yapmasıyla ABD'de tüm zamanların en çok dijital satış yapan sanatçıları listesinde altıncı sırada yer aldı. Aynı ay, beş şarkısı birden 5 milyondan fazla dijital satış yapan ilk sanatçı olduğu açıklandı.

Şubat 2011'den Ocak 2012'ye kadar Perry, Teenage Dream'e destek amacıyla düzenlediği California Dreams Tour kapsamında konserler verdi. Turne sayesinde dünya genelinde $59,5 milyon hasılat elde etti ve 2011 MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nden En İyi Canlı Performans dalında ödül elde etti. 23 Eylül 2011'de Rock in Rio festivalinin açılışında Elton John, Claudia Leitte ve Rihanna'yla birlikte sahne aldı. Eylül 2010'da Perry'nın Susam Sokağı'nın 41. sezonunun tanıtımlarında oynaması planlandı. Yer aldığı sahne ilk olarak YouTube'a yüklendi ancak dekoltesinin fazlalığı yüzünden izleyicilerin eleştirilerine maruz kaldı. Dört gün sonra Sesame Workshop, videonun televizyonlarda yayımlanmayacağını ancak çevrim içi ortamlardan izlenebileceğini duyurdu. Kısa bir süre sonra Saturday Night Live'a müzikal konuk olarak çıktı, buradaki skeç sırasında dekoltesini büyük miktarda ortaya çıkaran bir gömlek giyerek eleştirilerle dalga geçti.

Aralık 2010'da Perry, Simpsonlar'ın "The Fight Before Christmas" adlı noel bölümünde Moe Szyslak'in kız arkadaşını canlandırdı. Şubat 2011'de How I Met Your Mother'ın "Oh Honey" bölümünde Honey adıyla konuk oyunculuk yaptı. Buradaki oyunculuğuyla People's Choice Ödülleri'nden Sevilen TV Konuk Yıldızı ödülünü aldı. 29 Temmuz 2011'de gösterime giren üç boyutlu aile sinema filmi Şirinler'de Şirine'yi seslendirerek ilk kez bir filmde yer almış oldu. Film, çoğu eleştirmenden olumsuz eleştiri almasına rağmen gösterimi sırasında dünya genelinde başarılı bir hasılat elde etti. Saturday Night Live'da Robyn'in müzikal konuk olduğu 10 Aralık 2011 tarihli bölümde sunuculuk yaptı. Perry'nin bölümdeki çalışması genel olarak eleştirmenlerin olumlu geri dönüşlerini aldı, komedi konusundaki zamanlaması ve Andy Samberg eşliğindeki kısa video övüldü. Mart 2012'de Raising Hope'un "Single White Female Role Model" bölümünde Rikki adıyla bir hapishane güvenlik görevlisini canlandırdı. 5 Temmuz 2012'de Perry'nin otobiyografik belgesel filmi Katy Perry: Part of Me, Paramount Pictures aracılığıyla sinemalarda gösterime girdi. Film, olumlu eleştiriler aldı ve dünya genelinde gişelerde $32.7 milyon hasılat elde etti.

Perry, Kasım 2010'da ilk parfümü Purr'u tanıtarak ticarete atıldı. İkinci parfümü Meow!, Aralık 2011'de piyasaya sürüldü. İki parfüm de, Nordstrom mağazaları aracılığıyla satışa sunuldu. Electronic Arts, Perry'den esinlenerek oluşturulan mobilyaları, giysileri ve saçları içeren The Sims 3: Katy Perry's Sweet Treats adındaki ayrı bir genişletilmiş paketi Haziran 2012'de yayımlamadan önce, genişletilmiş paket The Sims 3: Showtime'ın tanıtımları için Perry'yi kullandı. Sonraki ay şarkıcı, Popchips'in sözcüsü ile temsilcilisi oldu ve şirkette yatırım yaptı. Forbes tarafından derlenen "Müzikte En Çok Kazanan Kadınlar" listesinde 2011 yılında $44 milyon gelir ile üçüncü, 2012 yılında $45 milyon gelir ile beşinci sırada yer aldı.

Perry, Russell Brand ile 23 Ekim 2010'da geleneksel bir Hindu töreniyle Racasthan'daki Ranthambore kaplan mabedinde evlendi. Evliliğin on dördüncü ayındayken 30 Aralık 2011'de Brand, Perry ile ayrıldıklarını doğruladı. Kariyerlerindeki işlerin çakışması ve Brand'in Perry'den hazır olmadığı hâlde çocuk istemesi ayrılığın sebebi olarak gösterildi. Ancak BRAND: A Second Coming belgesel filminin Mart 2015'te SXSW Film Festivali'nde yapılan galasında, Brand'in Perry'den boşanmasının asıl sebebinin şarkıcının giderek ünlenmesi, ticari başarısının giderek artması ve aktivistliğe çok zaman ayırması olduğu öğrenildi. Brand tarafından Perry'ye, boşandıklarını bildiren bir mesaj atılmasından sonra çift bir daha hiç konuşmadı. Perry, boşanma yüzünden fazlasıyla perişan olduğunu ve intihar etmeyi bile düşündüğünü söyledi. Evliliğin 2012'de resmen sonlanmasının ardından Ağustos'ta şarkıcının John Mayer ile ilişkisi başladı.

2013-2015 Prism ve Super Bowl XLIX

Kasım 2012'de Perry, dördüncü stüdyo albümü Prism'ın hazırlıklarına başladı. Billboard'a şunları söyledi: "Bir sonraki kaydımda yapmak istediklerimi tam olarak biliyorum. Albüm kapağını, renkleri ve sesleri biliyorum. Sonraki turnemde ne tür bir şey yapacağımı bile biliyorum. Kafamda bir vizyon var ve eğer gerçekleşirse çok memnun olacağım." Haziran 2012'de Prism'ın "karanlık unsurlar" içermesini planladığını L'Uomo Vogue'a söylemesine rağmen, 2013 MTV Video Müzik Ödülleri sırasında MTV'ye verdiği röportajda, kendi içine döndüğü dönemden sonra albümün yönünü değiştirdiğini bildirdi. Durumu, albümünün isminden esinlenerek "Çok prizmatik hissettim." sözleriyle tarif etti. 10 Ağustos 2013'te Prism'ın çıkış single'ı "Roar" yayımlandı. Şarkı Billboard Hot 100 listesinde bir numaraya yükseldi ve ilk canlı performansı MTV Video Müzik Ödülleri'nin kapanışında gerçekleştirildi. Prism'ın ikinci single'ı '"Unconditionally", 16 Ekim 2013'te piyasaya sürüldü ve ABD'de 14 numaraya kadar yükseldi.

18 Ekim 2013'te yayımlandı ve dünya genelinde 4 milyon kopya sattı. Eleştirmenlerden genel anlamda olumlu eleştiriler toplamasının yanı sıra Billboard 200 listesine bir numaradan dahil oldu. Dört gün sonra Perry, albümündeki yeni şarkılarıyla Los Angeles'taki iHeartRadio Theater'da sahne aldı. Üçüncü single "Dark Horse", 17 Aralık 2013'te yayımlandı ve ilk single gibi Hot 100'da bir numaraya yerleşerek Perry'nin bu listedeki dokuzuncu bir numaralı single'ı oldu. "Birthday" Prism'ın dördüncü single'ı olarak piyasaya sürüldü, ardından "This Is How We Do" single'ı yayımlandı. İki single da Hot 100'da ilk 25'e girmeyi başardı. Ayrıca Perry, John Mayer'ın Paradise Valley albümündeki "Who You Love" şarkısının yazımına katkıda bulundu ve şarkıda Mayer'a eşlik etti. Şarkıcının üçüncü büyük turnesi The Prismatic World Tour, Mayıs 2014'te başlayarak Ekim 2015'te sona erdi. Turne dünya genelinde $204,3 milyon hasılat elde etti ve Billboard Turne Ödülleri'den "Top Package" kategorisinde ödül kazandı.[151] Bunların yanı sıra Perry, 27 Eylül 2015'te Rock in Rio festivalinde sahne aldı.

23 Kasım 2014'te NFL, Katy Perry'nin 1 Şubat 2015'te Super Bowl XLIX devre arası gösterisinde sahneye çıkacağını duyurdu. Belirtilen tarihte gerçekleşen şova Lenny Kravitz ve Missy Elliott da özel konuklar olarak şarkıcıya eşlik etti. Gösteriden iki gün sonra Guinness Dünya Rekorları, performansın ABD'de 118,5 milyon kişi tarafından izlendiğini ve böylece Super Bowl tarihinin en çok izlenen gösterisi olarak kayıtlara geçtiğini duyurdu. Bu rakam aynı gece oynanan ve 114,4 kişi tarafından izlenen maç karşılaşmasının izlenme rakamlarından bile yüksekti.

Müzikal kariyerinin yanı sıra Perry, 31 Temmuz 2013'te gösterime giren Şirinler 2 filmi için bir kez daha Şirine'yi seslendirdi. Şirinler 2, finansal açıdan başarılı olurken serinin ilk filmine benzer şekilde eleştirmenlerin çoğundan olumsuz eleştiriler topladı. Mart 2014'te şarkıcı, Kroll Show'un sezon finaline konuk oldu. Üçüncü parfümü Killer Queen, Ağustos 2013'te Coty, Inc. aracılığıyla satışa sunuldu. Ocak 2014'te şarkıcı, Madonna'nın Art for Freedom projesinde konuk küratör olarak yer almakta Haziran 2014'te, Capitol Records'un alt şirketi olarak Metamorphosis Music adını verdiği kendi plak şirketini kurduğunu açıkladı. Ferras, şirketle anlaşma imzalayan ilk sanatçı oldu ve Perry, sanatçının adını taşıyan EP'nin yönetici yapımcılığını üstlendi. Ayrıca Ferras ile "Legends Never Die" şarkısında düet yaptı. Forbes'un "Müzikte En Çok Kazanan Kadınlar" listesine 2013 yılında $39 milyon gelirle yedince sıradan dahil olurken 2014 yılında $40 milyon gelirle beşinci sıradan dahil oldu. Şubat 2014'te, Mayer ile ilişkisi sonlandı

2016-günümüz Witness ve American Idol

Perry, Haziran 2017'de, Sidney'de hayranlarıyla kameralara poz verirken

Perry, yeni albümü için şarkı yazmaya Haziran 2016'da başladı. NBC Sports kapsamındaki 2016 Yaz Olimpiyatları için "Rise" adlı bir şarkı kaydetti, şarkı bir sonraki ay yayımlandı. Perry, "çünkü dünyamızın, şu an her zamankinden fazla birleşmeye ihtiyacı var" diyerek şarkıyı bir albüme dahil etmektense bağımsız bir single olarak yayımlamayı tercih etti. Ayrıca NBC şarkının mesajının "doğrudan Olimpiyat ve atletlerin ruhlarıyla" ilgili olduğunu yazdı. Şarkı, Avustralya'da zirveye otururken Amerika Birleşik Devletleri'nde 11 numaraya kadar yükselebildi.

Perry, Ağustos 2016'da "bağlantı kuran ve ilham veren" şarkılar yazmayı çok istediğini belirtti; Ryan Seacrest'e beşinci albümü için "acele etmediğini" söyledi ve "Çok eğleniyorum; ama diğer yapımcıları, işbirlikçilerini ve tarzları deniyorum." diye ekledi. 10 Şubat 2017'de albümün çıkış single'ı "Chained to the Rhythm"i Skip Marley iş birliğiyle yayımladı, şarkı Macaristan'da 1 numaraya, Amerika Birleşik Devletleri'nde 4 numaraya ulaşabildi. İkinci single "Bon Appétit", Migos iş birliğiyle Nisan 2017'de yayımlanırken, Nicki Minaj iş birliği üçüncü single "Swish Swish" bir sonraki ay "Bon Appétit"i takip etti. Şarkılar Amerika Birleşik Devletleri'nde sırasıyla 59 ve 46 numaraya yükselebildi, iki şarkı da Kanada'da ilk 15'e girebildi. Albümün kendisi, Witness, 9 Haziran 2017'de yayımlandı ve eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı. ABD Billboard 200 listesine 1 numaradan giriş yaptı. Albümün yayımlanmasından sonra Perry, Big Brother tarzı bir evde dört gün kameralarla kaldığı Katy Perry Live: Witness World Wide adlı canlı yayınını YouTube üzerinden yayınladı, canlı yayını bir konserle 12 Haziran'da bitirdi. Canlı yayın 190 farklı ülkeden 49 milyon kişi tarafından izlendi, canlı yayının kameri arkası görüntülerini içeren Will You Be My Witness?, ekimde YouTube Red'de prömiyerini yaptı.[181] Şarkıcı ayrıca Witness: The Tour adındaki bir konser turnesi düzenledi. Turne Eylül 2017'de başladı, turnenin bitişinin ise Ağustos 2018'de olacağı duyuruldu. 15 Haziran'da İskoç DJ Calvin Harris; Pharrell Williams, Katy Perry ve Big Sean iş birliğiyle, 2017 çıkışlı Funk Wav Bounces Vol. 1 albümünden "Feels" adlı bir şarkı yayımladı. Şarkı Birleşik Krallık'ta bir numaraya yerleşti. Perry, Witness albümünün dördüncü single'ı "Save as Draft"i, 26 Haziran 2017'de Amerikan hot adult contemporary radyo istasyonlarına gönderdi.

Perry, Dear Evan Hansen adlı müzikal tiyatrodan "Waving Through a Window" adlı şarkıyı cover'ladı, cover'ı 2 Kasım 2018'de yayımladı.[186] Gösterinin yapımcıları Benj Pasek ve Justin Paul, Perry'nin şarkıyı cover'lamasını ve ruh sağlığının önemine dikkat çekmesini istedi. Aynı ay, Perry "Cozy Little Christmas" adlı noel şarkısını yayılmladı. Ayrıca Final Fantasy Brave Exvius adlı oyun için "Immortal Flame" adlı şarkıyı kaydetti. 2019 Grammy Ödülleri'nde Perry, "Here You Come Again" adlı şarkıyı Dolly Parton ve Kacey Musgraves eşliğinde seslendirdi. 14 Şubat 2019'da, "365" adlı şarkıyı DJ Zedd iş birliğiyle yayımladı. İki ay sonra Perry, Daddy Yankee ve Snow şarkısı "Con Calma"nın remiks versiyonuna dahil edildi. Bu şarkıyı 31 Mayıs'ta "Never Really Over", 9 Ağustos'ta "Small Talk" ve 16 Ekim'de "Harleys in Hawaii" takip etti.

Müzik kariyerinin dışında Perry, Şubat 2016'da yayımlanan Zoolander 2 adlı filmde kendisini oynadığı rolüyle cameo yaptı. 27 Ağustos'ta 2017 MTV Video Müzik Ödülleri'nin sunuculuğunu yaptı. Şarkıcı, ABC tarafından yayımlanan yarışma programı American Idol'ın 2018'deki bölümlerinde 25 milyon dolar ödeme karşılığında jüri oldu. "Katy Perry Collections" adlı ayakkabı mağazasını attı ve 2016'nın başlarında İngiliz oyuncu Orlando Bloom ile ilişkisini başlattı. Çift, 14 Şubat 2019'da nişanlandı. Haziran 2019'da, Taylor Swift'in "You Need to Calm Down" adlı müzik videosunda yer aldı.

Perry, 5 Mart 2020'de yayımladığı "Never Worn White" adlı şarkının videosuyla hamileliğini ve Orlando Bloom ile ilk çocuklarını beklediklerini duyurdu

Etkilendikleri

Alanis Morissette ile Freddie Mercury, Perry'yi ve müziğini önemli ölçüde etkiledi

Sahnedeki kariyerinin ilk yıllarında Perry, müzikal tarzında gospel müziğini benimsedi ve Amy Grant kadar başarılı olmayı hedefledi. 15 yaşındayken Queen grubunun "Killer Queen" şarkısıyla tanıştı ve bu çalışmayı o günden bu yana müzikal kariyerindeki ilham aldığı şarkı olarak nitelendirdi. Grubun solisti Freddie Mercury, Perry üzerindeki en büyük etkiyi bıraktı ve müziğinde "şarkı sözlerini yazarken onun alaycı yaklaşımı ile 'iplemeyen' tavrının birleşiminden" ilham almasını sağladı. Üçüncü parfümüne, gruba duyduğu saygının bir sonucu olarak Killer Queen adını verdi. Perry, The Beach Boys'un ve grubun Pet Sounds albümünün de müziğinde önemli bir etkisi olduğundan bahsetti, O benim en sevdiğim kayıtlardan biri ve hemen hemen yazdığım tüm şarkılarda beni etkiledi. Çünkü yaptığım tüm melodi seçimlerinin nedeni o." sözlerini söyledi.  Ayrıca, the Beatles'ın The Beatles albümüne büyük saygı duyduğunu dile getirerek iki albüm için de "Muhtemelen iki yıl boyunca dinlediğim tek şeylerdi." dedi.

Perry, önemli bir diğer müzikal kaynağının Alanis Morissette ve 1995'te yayımladığı Jagged Little Pill albümü olduğuna değindi, bunun sonucunda Morissette'in sık sık iş birliği yaptığı Glen Ballard ile çalışmayı tercih etti. Durumla ilgili olarak "Jagged Little Pill şimdiye kadar yapılmış en mükemmel kadın kaydı. Bu kayıtta herkes için bir şarkı var; tüm şarkılar benimle ilgili. Hâlâ çok kalıcılar." dedi. Ek olarak üzerinde etki bırakan Patty Griffin'in Flaming Red ve Jonatha Brooke'un 10 Cent Wings albümlerine de borçlu olduğunu belirtti. Müzikal arzularının arasında Carole King, Bonnie Raitt ve Joni Mitchell'ı sıraladı, "bir Joni Mitchell daha" olmayı hedefleyerek halk müziği ve akustik müzik çalışmaları yayımladı. Perry'nin otobiyografik belgeseli Katy Perry: Part of Me, büyük ölçüde Madonna ile Yatakta belgeselinden etkilendi. Şarkıcı, kendini devamlı yeniden keşfeden Madonna'nın bu yeteneğine olan hayranlığından söz etti ve "Madonna gibi gelişmeyi istiyorum." dedi.

Perry, belirli şarkı ve albümlerinde kendisini etkileyen sanatçılardan bahsetti. Gwen Stefani ve Björk kendisini etkiledi, özellikle Björk'ün "her zaman riske girmekteki istekliliğine" hayran olduğunu söyledi. "Firework" şarkısının yazımında Jack Kerouac'in Yolda kitabında yer alan gökyüzündeki havai fişeklerle hayat dolu insanların karşılaştırıldığı bir pasajdan etkilendi. İkinci konser turnesi California Dreams Tour, Alice Harikalar Diyarında'yı ve Oz Büyücüsü'nü anımsattı. Ayrıca "Dark Horse" şarkısının arka planında 1996 çıkışlı Büyücüler Kulübü filminin olduğunu belirtti, Prism'ın Eckhart Tolle'un Şimdi'nin Gücü kitabından etkilendiğini söyledi.

Filmograf

  • Şirinler (2011)
  • Katy Perry: Part of Me (2012)
  • Şirinler 2 (2013)

Turneler

  • Hello Katy Tour (2009)
  • California Dreams Tour (2011-12)
  • The Prismatic World Tour (2014-15)
  • Witness: The Tour (2017-18)
SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon