Lana Del Rey

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Albümler 

Single'lar

Lana Del Rey Kimdir

Genç kızların yeni idolü, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarıdır.

Henüz 25 yaşındaki Del Rey, Lake Placid / New York doğumlu. Lake Placid, 2 bin 500 civarındaki nüfusuyla küçük ve yerel bir kasaba. Del Rey bu kasabada onu fazlasıyla destekleyen hayli zengin, emlakçı bir babanın ve reklamcı bir annenin ayrıcalıklı kızı olarak yetişmiş. 2011'in haziran ayında 'ev yapımı' klibi Video Games'i YouTube'a koyana kadar hiç kimse onu tanımıyordu. Ancak Video Games şu an tam 52 milyon kez izlenmiş durumda. İnternetteki neredeyse her müzik blogu onu, daha albümü yokken yılın sesi seçti.

Ancak sonradan Del Rey hakkında, işin masumiyetini, 'keşfedilen yetenekli genç kız' kısmını bozan bazı şeyler ortaya çıkmaya başladı. Bir kere Del Rey, daha önce bir albüm yayınlamıştı. Gerçek adıyla, Lizzy Grant olarak. Müzik devi Universal'la (Interscope) imzaladığı anlaşmanın da bu yüzden çok öncelere dayandığı konuşuluyor. İşin başlangıcında onu naif bir yeni yıldız olarak sunmalarının ucu da, o yeni nesil pazarlama stratejisine dokunuyor.

Kariyerinin büyük bir plak şirketinden yayımlanan ilk albümü "Born to Die" ile cilası bol, içi fazla ferah pop camiasının aradığı kan oldu, hem de çok basit bir numarayla; tam bir Amerikan "komşu kızı" olarak. Ardından çıkardığı "Paradise" EP'sinin açılış şarkısı olan 'Ride'ın klibindeki haliyle hafızalara kazındı. Üzerinde sadece Amerikan bayrağı sarılı haliyle Lana bu milenyumun özgürlük heykeli, hatta Marilyn Monroe'dan beri popüler kültüre kazandırılmış en etkileyici Amerikan figürü oldu.

"Paradise" kesinlikle 2012'nin başında çıkardığı "Born to Die"a kıyasla Lizzy Grant'ın hayalini kurduğu müziğe daha yakın. "Born to Die"ın da bestelerinin hemen hepsinin altında Del Rey'in imzasının olmasına rağmen işin prodüksiyon kanadında dizginler bir miktar tutulmuş hissi var. Born to Die, her şeye sahip olmasına rağmen bir türlü mutlu olamayan depresif bir kızın hikayesini anlatıyor. Sonuna geldiğinizdeyse dimağınızda acı bir his bırakıyor.

MÜZİK VE SES

Lana Del Rey, tarzını "kendine özgü gangster Nancy Sinatra" olarak tanımlamıştır. Son albümüyle birlikte Sadcore tarzına tam anlamıyla geçiş yapmış ve bu tarzla anılmaya başlanmıştır.

Lana Del Rey, kontralto ses aralığına sahiptir.

ETKİLENDİKLERİ

Lana müzikal etkileşimleri olarak Britney Spears, Kurt Cobain[21], Marilyn Monroe, Eminem ve Elvis Presley'i gösterir.

ÖDÜLLER VE ADAYLIKLAR

 • 2011 - Q AwardsQ's Next Big Thing - Kazandı
 • 2012 - BRIT AwardsInternational Breakthrough Act - Kazandı
 • MTVBrand New for 2012 - Kazandı
 • NME Awards - ]En İyi Yeni Şarkıcı - Adaylık
 • En İyi Şarkı ("Video Games") - Adaylık
 • En İyi Video ("Video Games") - Adaylık
 • mtvU Woodie Awards - Breakthrough Woodie - Adaylık
 • 2014 - Satelitte Awards - En iyi Şarkı - Kazandı
 • Critic's Choice Movie A. - En İyi Şarkı (Young and Beatiful) - Adaylık
 • 2015 - En iyi Şarkı (Big Eyes) - Adaylık
 • ECHO Awards - En iyi Rock/Pop Sanatçısı - Adaylık
 • Brit Awards - Ulaslararası En İyi Kadın Sanatçı - Adaylık
 • BillboardTrailblazer - Kazandı
 • En İyi Alternatif Sanatçı - Kazandı
 • 2016 - Elle Style - Yılın Kadın Sanatçısı - Kazandı

İSTANBUL
Lana, kariyerinin ilk ve şimdiye kadarki tek Türkiye konserini 23 Eylül 2013 tarihinde İstanbul Küçükçiftlik Park'ta verdi. Tıklım tıklım geçen konser sonrasında Lana'nın performansından çok, en öndeki hayranlarının neredeyse hepsine tek tek sarılması ve bazılarını öpmesi konuşulmuştu. 

AİLESİ
Lana Del Rey, ünlü reklam ve pazarlama firması Grey Group'ta çalışan Robert England Grant Jr. ve Patricia Ann "Pat" (Hill) çiftinin 3 çocuğundan biri olarak 21 Haziran 1985'te New York'ta dünyaya geldi. Kız kardeşi Caroline Grant 1988, erkek kardeşi Charlie Grant 1993 doğumlu. Annesi Pat, Grey Group'tan ayrılıp hayatına uzun süre lise öğretmeni olarak devam etti. Dedesi (babasının babası) Robert England Grant ise çok büyük bir bankacı ve yatırımcıydı. 

ÇOCUKLUĞU
Lana, New York'un Lake Placid bölgesinde büyüdü. Katolik ilkokulunda okudu, lisede annesinin de öğretmen olduğu okula geçti. Fakat annesinin emekli olmasıyla ikisinin aynı okuldaki birlikteliği sadece 1 yıl sürdü. Şarkı söylemeye merakı çocukluğundan başlamıştı. Kilise korosunda yer aldı ve sesiyle daha o zamanlarda dikkat çekmeye, alkış almaya başladı. Liseyi daha sonra amcasının da yöneticilerinden biri olduğu farklı bir okulda tamamladı. Ailesi onu bu okula, erken yaşlarda başlayan alkol bağımlılığına son verebilmesi için yollamıştı. Üniversite eğitimi için New York State University'ye yazıldı fakat okula devam etmek yerine Long Island'daki teyzesinin yanına gidip garsonluk yapmaya başladı. Bu sıralarda gitar çalmayı öğrendi ve etraftaki gece kulüplerinde sahne almaya başladı. 

FEMİNİZM
Lana Del Rey feministlerin hedefindeki isimlerden zira kendisi feminizm fikriyle ilgili olumsuz açıklamalar yapmıştı. Bir keresinde, "Bence feminizm ilginç bir konsept değil. Ben daha çok intergalaktik olasılıklarla ilgilenen bilimsel fikirlere meraklıyım" dedikten sonra feminizmin tarihiyle ilgili pek bir şey bilmediğini söylemiş ve "Erkeklere ilgi duymam beni anti-feminist yapıyorsa kabul, ben anti-feministim" demişti.

GEÇMİŞ İLİŞKİLERİ
Lana'ya o şarkı sözlerini kimler yazdırıyor sanıyorsunuz? Tabii ki eski sevgilileri. Bugüne kadar basına yansıyan ilişkileri şöyle: 2011-2014 arasında Kassidy grubu eski üyelerinden Barrie-James O'Neill ile birlikteydi. İlk albümünü yapan prodüktörlerden Steven Mertens ile aşk yaşadı sonra. Ardından bağlı olduğu plak firmasının sahibi ile 7 yıl süren bol ayrılmalı-barışmalı bir ilişkisi oldu. (Lana hayatının aşkının o olduğunu söylüyor.) 2014 yılında İtalyan fotoğrafçı Francesco Carrozzini ile bir ilişki yaşadı. Bir keresinde de Guns N' Roses frontman'i Axl Rose ile aynı otel odasından çıkarken görüntülenmişti. 

SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon