Lionel Richie

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Albümler

Single'lar 

Lionel Richie Kimdir

Lionel Richie, 20 Haziran 1949 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Alabama eyaletindeki Tuskegee bölgesinde dünyaya geldi. Buranın adını taşıyan enstitüde büyüyen Richie, 60'lı yılların ortalarında R&B gruplarıyla iletişim kurmaya başladı. Kısa süre sonra Commodores topluluğuna öncü vokalist ve saksofoncu olarak girdi. 

20 Haziran 1949 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Alabama eyaletindeki Tuskegee bölgesinde dünyaya geldi. Buranın adını taşıyan enstitüde büyüyen Richie, 60'lı yılların ortalarında R&B gruplarıyla iletişim kurmaya başladı. Kısa süre sonra Commodores topluluğuna öncü vokalist ve saksofoncu olarak girdi. Grup, 1968'de Atlantic ile gerçekleştirdiği tek albümlük anlaşmanın ardından Motown Kayıt Şirketi'yle sözleşme yaptı.
70'li yıllarda Commodores adı, Amerika'nın en çok dinlenilen soul müzik grubu olarak anılmaya başladı. Lionel Richie, grubun en önemli ismiydi. Hem şarkıları yazıyor, hem de "Easy", "Three Times A Lady" ve "Still" gibi ağır tempolu ve romantik yönü ağır basan parçalarda vokali üstleniyordu. Yumuşak ve etkileyici sesi, grupta Richie'yi ön plana çıkaran en önemli faktörlerden biriydi. 

70'li yılların sonlarına doğru diğer sanatçılar için de şarkı yazmaya başladı. Kenny Rogers için 1980 yılında zirveye yerleşen "Lady"yi besteledi. "Share Your Love"ı yazdıktan kısa süre sonra "Endless Love" (Sonsuz Aşk) isimli filmin tema şarkısında Diana Ross ile düet yaptı. İstek üzerine single olarak da piyasaya çıkarılan çalışma, İngiltere ve Amerika listelerinde bir numaraya yükseldi. "Endless Love", Motown Kayıt Şirketi'nin o döneme kadarki en büyük satış rakamlarından birine ulaştı.
"Endless Love"ın büyük başarısı Richie'yi cesaretlendirdi. Solo kariyerine başlamak için uygun bir zaman kollayan sanatçı, 1982'de kendi adını taşıyan ilk albüm çalışmasını bitirdi. Motown Kayıt Şirketi etiketiyle yayınlanan ve dağıtımını Universal Music'in üstlendiği "Lionel Richie", sanatçının Commodores kapsamındaki çalışmalarıyla aynı çizgide yer alan 9 şarkısını içeriyordu. Bunlardan en çok ilgi göreni, müzik listelerini altüst eden "Truly" oldu.
Sanatçı 1983 yılında "Can't Slow Down" adlı ikinci albüm çalışmasını beğeniye sundu. 8 şarkıdan oluşan albümde etkileyici vokalinin yanısıra, piyano ve sintisayzırla da harikalar yaratan Richie'ye çok sayıda sanatçı eşlik etti. David Cochrane, Darell Jones, Carlos Rios, Steve Lukather, Louie Shelton, John Hobbs, Reginald Burke, David Foster, Michael Boddicker, Paulinho Da Costa ve Richard Marx bunlardan yalnızca birkaçıydı. Yapımcılığını sanatçının kendisiyle birlikte James Anthony Carmichael ve David Foster'ın üstlendiği "Can't Slow Down", Los Angeles'taki Oceanway ve California'daki Sunset Sounds Stüdyoları'nda kaydedildi. Tam 16 milyon adet satılan ve 2 de Grammy ödülüne layık görülen albümün öne çıkan parçaları, klibi Michael Nesmith tarafından çekilen romantik dans şarkısı "All Night Long" ve sanatçının R&B köklerinden uzaklaşarak da iyi işler çıkarabildiğini kanıtlayan "Hello" oldu.
Richie daha sonra "White Nights" (Beyaz Geceler)filmi için "Say You, Say Me" adlı tema şarkısını besteledi. Ardından tüm dünyayı sarsan "We Are The World" parçası için Michael Jackson ile birlikte çalıştı.
1986'da sanatçı "Dancing On The Ceiling" adlı albümünü çıkardı. O güne kadarki en popüler şarkılarından biri olan "All Night Long"daki ağırbaşlı ritmleri canlandıran giriş şarkısı, kaliteli video klip çalışmasıyla büyük beğeni topladı. Eleştirmenlerin ortak kararı, albümün, sanatçının eski tarzına herhangi bir yenilik getirmediği ancak country grubu Alabama ile yaptıkları "Deep River Woman" isimli çalışmanın oldukça özgün olduğu yönündeydi.

Uzun yıllar sessiz kalan Richie, 1992'de "Back To Front" isimli toplama albümle kendini gösterdi. Ancak onun dinleyicileri yeni şarkılar istiyordu. Sanatçı yıllar süren dinlenmenin ardından 1996 yılında çıkardığı "Louder Than Words" ile sessizliğini bozdu. Önceki çalışmalarında yazdığı şarkıların 'iyi işlenmiş soul tarzını' (günümüzde 'urban [1] R&B' olarak adlandırılıyor) büyük ölçüde korumuştu. 12 şarkıyı içeren "Back To Front"un yapımında emeği geçenler arasında James Anthony Carmichael, Jimmy Jam, Terry Lewis ve yine David Foster yer aldı. Arka vokallerde ise sanatçıya Arnold McCuller, Peter Gabriel ve Ayub eşlik etti.
Lionel Richie'nin son albümü, 2004 yılının Mart ayında yayınlandı. Universal etiketi taşıyan "Just For You" adlı albümde sırasıyla şu parçalar yer alıyor; "Just For You", "I Still Believe", "Just To Be With You Again", "She's Amazing", "Ball And Chain", "The World Is A Party", "Time Of Our Life", "Outrageous", "Road To Heaven", "Dance For The World", "Do Ya" (Daniel Beddingfield ile düet), "In My Dreams", "One World" ve "If You Belong To Me". 

ABD 1 numara şarkıları

  • 1981 "Endless Love" (Diana Ross ile) (9 hafta 1 numara)
  • 1982 "Truly" (2 hafta 1 numara)
  • 1983 "All Night Long" (4 hafta 1 numara)
  • 1984 "Hello" (2 hafta 1 numara)
  • 1985 "Say You, Say Me" (4 hafta 1 numara)
SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Müzik