Loreena McKennitt

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Albümler

Loreena McKennitt Kimdir

"Her ilkbaharda toprakla birlikte içimdeki yaratıcı güç uyanır" 

Kanadalı vokalist, arpist (arp bir müzik aletidir) ve piyanisttir. Özellikle güçlü ve duygulu sesiyle yorumladığı Kelt şarkılarıyla ve ünlü şiirleri Kelt müziğinin yapısına uygun bir biçimde besteleyip seslendirmesiyle tanınır. Ayrıca birçok unutulmuş anonim halk müziğini modern bir anlayışla yeniden diriltmiştir. İrlanda asıllı Kanadalı sanatçı, 1978'de Dumaurier yetenek taramasını kazandı, ülkesini aynı yıl UNESCO'nun Paris merkezinde ve yeniden 1985'te Japonya'daki Expo'da temsil etti. 1980'lerde Kanada'nın ünlü Shakespeare Festivaline ev sahipliği yapan Stratford'a (Ontario) taşındı; "The Tempest" (1982) ve "The Two Gentlemen Of Verona" (1984) dahil, çeşitli festival prodüksiyonlarında oyuncu, şarkıcı ve besteci olarak yer aldı. 2001 ilkbaharında festivale Richard Monette'in "The Merchant Of Venice" prodüksiyonunun bestecisi olarak döndü.
McKennitt, Kanada müzik endüstrisinin yıllık ödülü olan Juno'yu iki kez kazandı. Ayrıca kendisine 1997'de Billboard'un uluslararası başarı ödülü verildi. Bugüne dek ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye'de altın, plâtin ve çoklu platin sertifikaları elde etti.
Çeşitli filmler için müzik besteledi ve şarkıları çeşitli filmlerde yer aldı.

Tekliler:
-"The Mummers' Dance" (1997)
-"Marco Polo" (1998)

Diğer:
-No Journey's End (yarım saatlik belgesel; DVD)

Loreena McKennitt arpist

DÜNYANIN YEREL SANATÇISI: LOREENA MCKENNIT

1957 doğumlu Loreena McKennit, kelt müziğinden yaşayan en önemli isimlerinden ve dünyanın yerel sanatçısı olarak adlandırılıyor. Kimilerine göre dünyanın en iyi müzisyeni olan Loreena Mc Kennit'ı biraz daha yakından tanımak için onunla yapılmış iki röportajı okuyucularımızın hizmetine sunuyoruz.

Loreena McKennitt: "Fatih Sultan Mehmet'ten çok etkilendim"

Türk müzikseverlerin en son 13 yıl önce canlı olarak dinleme şansı bulduğu Loreena McKennitt, Türkiye'deki binlerce hayranının özlemine son verecek. Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, 13 Haziran'da bu büyük sanatçıyı ağırlayacak.

Eklektik Kelt müziğine yerel sesler katan McKennitt, müziğiyle dünyayı dolaşıyor ve her fırsatta yeni keşifler yapıyor. 2007 yılında yayınladığı 'An Ancient Muse' albümünde 'Kâtibim' şarkısının müziğine de yer veren ve dinleyenleri yolu, Türkiye topraklarından geçen tarihsel bir yolculuğa çıkaran sanatçının konseri, şüphesiz unutulmayacak bir deneyim olacak. Her fırsatta Türkiye ve Türklere olan sevgisini dile getiren ve son olarak Toronto'daki Kültürlerarası Diyalog Merkezi'nin gerçekleştirdiği gecede Türk gönüllülere, "Beni de sizden biri kabul edin." diyerek destek veren sanatçı ile konser öncesi internet üzerinden söyleştik. Ona ilham olan duygulardan Türkiye sevgisine, yeni projelerine kadar birçok merak edileni konuştuk.

Müziklerinizin oluşma sürecinde size kılavuzluk eden ve ilham veren ne?

Beni en çok etkileyen şey kitaplar. Bir kitap okumaya başladığımda o dünyanın içine öyle giriyorum ki aklımda o dünyayı herkesle paylaşacak müzikler doğuyor. Romanlar, hikâyeler, özellikle tarih... Yaşanmış hikâyeler beni büyülüyor. Dublin'de dinlediğim bir sokak kızının hikâyesi ilham veriyor; kimi zaman da kışın üşüyen sokak çocukları... Gittiğim şehirlerin tarihinden de çok etkileniyorum.

SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon