Maurice Jarre

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Albümler 

Maurice Jarre 13 Eylül 1924'te Fransa'nın Lyon kentinde dünyaya geldi. Jarre, 1952'de George Franju'nun yönettiği kısa metrajlı "Hotel des Invalides" için ilk film müziğini besteledi.

1960'lı yılların ortalarında ABD'ye yerleşen Jarre, 1962'de "Arabistanlı Lawrence" (Lawrence of Arabia), 1965'te "Doktor Jivago" ve 1984'te "Hindistan'a Bir Yol" (A Passage to India) filmlerine yaptığı müzikler için Oscar ödülü kazandı.

Maurice Jarre, Henri Verneuil'ün "Le president", Franco Zeffirelli'nin "Jesus de Nazareth", Peter Weir'in "Witness" ve "Ölü Ozanlar Derneği" (Dead Poets Society) filmlerinin müziklerini de besteledi.

Jarre'ın müziklerini bestelediği bazı filmler ve diziler arasında, "Shogun", "Çok Gizli" (Top Secret), "Çöl Arslanı", "En Uzun Gün" (The Longest Day), "Hayalet" (Ghost), "Paris Yanıyor", "Sisteki Goriller" (Gorillas in the Mist) ve "Sivrisinek Sahili" (The Mosquito Coast) de bulunuyor.

Maurice Jarre, İslam tarihi üzerine yapılmış en iyi filmlerden biri olarak görülen "Çağrı"nın (The Message) müziklerine de imza atmıştı.

Jarre, birkaç yıl önce bir Fransız dergisine yaptığı açıklamada, "Bir filmde, besteci ağır bir zincirin son halkasıdır. Besteci sık sık kendisini filmini piyasaya sürmek için çıldıran bir yönetmenin karşısında bulur. Sonra her şey çok hızlı ilerler. Arabistanlı Lawrence'da bana 2 saatlik müzik için 6 hafta vermişlerdi" demişti.

Maurice Jarre, Paris Operası için aralarında Notre Dame De Paris'nin de bulunduğu çok sayıda bale müziği de bestelemişti.

3 çocuğu olan Jarre, son olarak geçen ay Berlin Festivalinde müzik yaşamındaki başarıları nedeniyle Altın Ayı ödülüne layık görüldü.

"Dünyanın en büyük film yapımcılarından bazılarıyla çalışarak, güzel ve başarılı bir film yapmak için müziğin resimler kadar önemli olabileceğini gösterdi."

Fransız kültür bakanı Christine Albanel besteciyi "mükemmel bir ses ustalığı sergileyen yaratıcı, modern bir müzisyen" olarak nitelendirdi.

"Müziği resimlere bir kontrpuan sağladı ve filmle bir tane oluşturdu" diye ekledi.

Jarre, 1952'de bir Fransız kısa filmi için ilk filmini yazarak, hayatının nispeten geç bir döneminde öne çıktı.

1962'de, destansı Arabistanlı Lawrence'ın film müziğini sağladığında ve Oscar'a layık görüldü.

150'den fazla film için müzik besteledi.

Ghost, Gorillas In The Mist ve Witness gibi popüler filmler de dahil olmak üzere diğer yüksek profilli filmlerdeki müzikleri için Jarre'ye altı Akademi Ödülü adaylığı daha geldi.

Müzisyen ayrıca övgülerle dolu bir kariyerde iki Bafta Ödülü, dört Altın Küre ve bir Grammy kazandı.

Onun notları, film endüstrisinin en büyük yönetmenlerinden bazılarının çalışmalarını geliştirdi - işbirlikçileri arasında David Lean, Alfred Hitchcock, John Huston ve Luchino Visconti vardı.

Ayrıca 1970'lerin mini dizisi Nasıralı İsa dahil tiyatro, bale ve televizyon için senfonik müzik yazdı.

1960'larda ABD'ye taşınan Jarre, dört kez evlendi ve elektronik müziğin öncülerinden Jean-Michel Jarre'nin babası.

Diğer oğlu Kevin, ABD'de yaşayan bir senarist.

Etkinlik yönetmeni Dieter Kosslick, bu yılın başlarında Berlin Film Festivali'nde Jarre'ye saygılarını sundu: "Film bestecileri genellikle büyük yönetmenlerin ve oyunculuk yıldızlarının gölgesinde kalıyor.

"Maurice Jarre'de durum farklı - Doktor Zhivago'nun müziği, işlerinin çoğu gibi, dünyaca ünlü ve sinema tarihinde unutulmaz olmaya devam ediyor."

ALBÜMLERİN TAMAMI

Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon