Muazzez Abacı

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Albümler

Single'lar 

Muazzez Abacı Kimdir

Hicran Muazzez Abacı, 2 Kasım 1947 tarihinde Ankara'da dünyaya gelmiştir. Babası Oktay Altıoklar'dır.

İlkokula yatılı olarak başladığı Ankara Koleji'nde liseye kadar okumuştur.

KARİYERİ:

İlk olarak Ankara Radyosuna 1966'da girmiştir. 1973'te ilk plağı Bir Sen Kaldın İçimde Kervan Plak yapımcılığında ile çıkarmıştır. Klasik ve çok sesli Türk Müziğinin popülerlik kazanmasını sağlayan isimlerden biri olmuş ve çok sevilmiştir. Radyo yılları sonrasında İstanbul'daki gazinoların aranılan assolistlerinden biri olmakta gecikmemiş, fakat istikrarsız özel hayatı nedeniyle sahne ve plak çalışmaları kesintilere uğramıştır. Sırasıyla Kervan, As, Yavuz Plak şirketleri hesabına pek çok 45'lik ve LP doldurmuştur.

1990 yılında Cemal Safi'nin sözlerini yazdığı "Vurgun" adlı şarkı ve albümle kariyerinin zirvesine çıkan sanatçı, 2000'li yılların başlarında, Türk Sanat Müziği'ndeki genel durgunluğun ve gerilemenin de etkisiyle, kendini müzik gündeminden belirgin şekilde geri çekmiştir.

Türünün en güçlü ve başarılı kadın sanatçılarından biri olarak kendisini kabul ettirmiştir. 1990 yılı Mart ayında yayınladığı Vurgun adlı albümüyle satış rekoru kırmış ve yıl boyunca pek çok televizyon programında, konserde ve etkinlikte yer almış Muazzez Abacı Kültür Bakanlığı'nın tavsiyesiyle verilmeye başlanan Devlet Sanatçısı unvanına 1998'de lâyık görülmüştür.

45'LİKLERİ:

Muazzez Abacı ve Mustafa Sağyaşar, (1974), 

Muazzez Abacı Midi Long Play (1974), 

Muazzez Abacı - Akşam Dönüşü Geçtim (1974), 

Muazzez Abacı - Yine Neş'eyi Muhabbet (1974), 

Muazzez Abacı - Yeşil Gözlerinden Muhabbet Kaptım (1975)

YER ALDIĞI DİĞER ALBÜMLER:

Musikinin Altın Çağı Vol.1 (1993/İş Bankası-Raks Müzik), 

Musikinin Altın Çağı Vol.2 (1993/İş Bankası-Raks Müzik)

ÖZEL HAYATI:

Abacı'nın ilk eşi polis memuru olan Abdurrahman Abacı'dır. Çiftin, 1969 yılında Saba adında kızları dünyaya gelmiştir.

Bir süre sonra, 1973 yılında Avukat Atilla Kurtbaş ile nikah masasına oturmuştur. Çift, 1975 yılında yollarını ayırmıştır.

Ardından Hasan Heybetli ile aşk yaşayarak birkaç kez evlenmiştir.

SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon