Özdemir Erdoğan

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Albümler

Özdemir Erdoğan Kimdir

17 Haziran 1940 tarihinde İstanbul'da doğmuştur.

Liseyi 1960 yılında mezun olduğu Kadıköy Ticaret Lisesi' nde okumuştur. Askerliğini yedek subay öğretmen olarak Adıyaman, Besni Araplar köyünde başöğretmen olarak yapmıştır.

1962 - 1964 yılları arasında dünyanın tanınmış gitar hocalarından Andreas'tan klasik gitar dersleri aldı daha sonra İsmet Sıral orkestrası ile kuzey ülkeleri ve daha çok İsveç'te profesyonel müzik kariyerini geliştirdi ve dünya jazzcılarıyla tanışma ve çalışma fırsatını buldu.

14 Ekim 1968 tarihinde ilk profesyonel kendi orkestrasını kurdu. Özdemir Erdoğan 1968 yılında, yılın en iyi gitaristi ödülünü aldı. 1969 yılında da ilk altın plak ödülünü aldı. Daha sonra 1971 - 1972 yıllarında çeşitli uluslar arası ödüller geldi. 1975 yılından itibaren beste çalışmalarına başladı.

1972 Atina Olimpia ve İskenderiye festivallerine iştirak etti. 1990 yılında TRT Altın Anten yarışmasında birincilik ödülü aldı. 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda, Almanya, İsviçre ve Fransa'da çeşitli festivallere katıldı.

Özdemir Erdoğan'a, 1998'de T.C. Devlet Sanatçısı ünvanı verildi.

2006 yılında bademcik kanseri olduğunu öğrendi ameliyat ve diğer tedavi yöntemleriyle bir yılda kurtuldu. Uzun süre ortalıkta görünmeyen Erdoğan, "Şarkı Söylemek Lazım" adlı yarışma programının jüri üyesi olarak karşımıza çıktı.

Özdemir Erdoğan 1966 yılında Ayşen Erdoğan ile evlendi. 2003 yılında eşi Amerika'da yaşayan kızının yanına yerleşmek istediği için 37 yıllık eşinden boşandı.

Özdemir Erdoğan'ın Can adında bir oğlu ve Amerika'da yaşayan Fatma Yoncaadında (d.1967) bir kızı vardır.

SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon