Reyhan Karaca

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Albümler 

Yaz

Bi Zahmet

Reyhan Karaca Kimdir

İlk yılları ve eğitimi

Yeşilçam oyuncularından Ahmet Karaca'nın kızı olarak Harbiye, Şişli'de doğdu. Aile ve çevresinin etkisiyle müzikle iç içe büyüdü. 8 yaşında İstanbul Çocuk Korosu'nu kazandı. Harbiye İlkokulu'nda okuduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı sınavlarını kazanıp Çalgı Eğitim Bölümü'nde eğitimine devam etti. George Michael hayranlığının etkisiyle 1984 yılında müziğe kesin karar verdi.

Orta, lise ve üniversite eğitiminin tamamını İstanbul Teknik Üniversitesi'nde aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Müzik Bölümü'nde master yaparak eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarında üç yıl öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Ayrıca bir yıl özel bir lisede, bir yıl da özel bir kolejde müzik öğretmenliği yaptı.

Kariyeri

Profesyonel müzik hayatına 1987 yılında başladı. Birçok isme vokali ve enstrümanı ile eşlik etti. 1988 yılında Melih Kibar ile Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye elemelerinde solistlik yaptı. 1990 yılında çalışmaya başladığı Zerrin Özer'e vokal ve enstrümanla yedi sene boyunca eşlik etti.

1991 yılında İzel ve Can Uğurluer ile birlikte sözleri Aysel Gürel'e, müziği Şevket Uğurluer'e ait "İki Dakika" adlı şarkıyla Türkiye'yi, İtalya'da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil ettiler ve 44 puanla 12. oldular.

Yarışmanın ardından albüm teklifleri almaya başlayan Karaca, 1993 yılında Başlangıç adlı ilk stüdyo albümünü Garo Mafyan direktörlüğünde hazırlayıp yayınladı. Dönemin modası doğrultusunda yapılan albümün içine sinmemesi nedeniyle arkasında duramadı.

1995 senesinde Star Tv'de yayınlanan başrollerini Aydan Şener ve Tolga Savacı'nın paylaştığı Gölge Çiçeği isimli dizinin jenerik şarkısını seslendirdi. Sözleri Aysel Gürel'e, müziği ise Volkan Gücer'e ait olan dizi ile aynı ismi taşıyan şarkı büyük ilgi ve beğeni topladı. Reyhan Karaca, ismini duyurmaya başlamasıyla beraber yoğun bir şekilde albüm hazırlıklarına devam etti.

20 Mayıs 1997 tarihinde Sevdik Sevdalandık adlı 2. stüdyo albümüyle Karaca asıl çıkışını yakaladı.[1] Albüme ismini de veren çalışmasıyla yurt içi ve yurt dışından tam not alarak radyo ve TV lerde haftalarca 1 numarada kaldı. Şarkının klibi Avrupa MTV'den ödül aldı. Karaca, Sevdik Sevdalandık albümüyle Kral TV Video Müzik Ödülleri En iyi çıkış yapan kadın sanatçı kategorisinde ödül kazandı. Ayrıca sanatçı bu albümüyle senenin en çok satan albümlerinden birine de imza atmış oldu.

10 Ocak 2000 tarihinde Yaman Olacak adlı 3. stüdyo albümünü müzikseverlerin beğenisine sunan sanatçı, albümün yapım aşamasında Mustafa Sandal, Ferda Anıl Yarkın, Feyyaz Kuruş, Aysel Gürel, Ozan Çolakoğlu, Ali Güven, Orhan Gencebay, Seda Akay, Burçin Birben , Metin Özülkü, Eda Özülkü, Zeynep Talu, Mert Ekren, Barış Aryay, Özgür Buldum gibi isimlerle bir araya geldi. Albüm içerisinde bulunan "Yaman Olacak", "Gidesim Gelmiyor" ve "Sensizim" adlı parçalarına klip çeken sanatçının albümü bu eserlerle öne çıkarılsa da, albümünde klip çekilmeyen "İki Gözüm" isimli parçası aradan zaman geçtikten sonra sükse yaptı. Sanatçı bu albümüyle Sevdik Sevdalandık albümünün satış rakamını geçti.

19 Mayıs 2003 tarihinde Mesela adlı 4. stüdyo albümünü yayınlayan Reyhan Karaca, albümüne de Mustafa Sandal, Ferda Anıl Yarkın,Zeynep Talu, Sude Bilge Demir, Aşkın Tuna, Kerem Ökten, Feyyaz Kuruş, Kıvanç K, Cüneyt Çakım gibi isimlerle çalıştı. Albüm içerisinde 11 şarkıya yer veren sanatçı, bu parçalardan en çok "Mesela", "Ayaz Gözlüm", "Ayna Ayna", "İnkâr Ediyorum" ve "Bile Bile" adlı şarkılarıyla öne çıktı.

2005 yılında dört şarkılık bir remix albümü yaptı. "Mesela", "İnkâr Ediyorum", "Bile Bile" ve "Sevdik Sevdalandık" şarkılarına yapılan remix şarkılarından oluşan albüm piyasaya sürülmeden sadece radyo ve gece kuluplerine dağıtıldı. Özellikle "Bile Bile" isimli şarkısının remixi büyük beğeni topladı ve en ünlü gece kulüplerinin şarkı listelerinde en çok çalınan ve istek alınan şarkılardan biri olmayı başardı.

Reyhan Karaca, şarkıcılığın yanı sıra oyunculuk yönünü de geliştirmek adına oyunculuk dersleri aldı. Ayrıca Tolgahan'dan dans dersleri aldı ve 2006 yılında Sayın Bayanlar Baylar isimli Vatan Şaşmaz, Murat Parasayar, Asu Maralman, Aydın Tansel, Bilgen Bengü, Çiğdem Tunç, Kartal Kaan, Murat Mısırlı gibi oyuncuların yer aldığı müzikalde başrol oyuncusu olarak oynadı.

29 Haziran 2007 tarihinde İmza adlı 5. stüdyo albümünü hayranlarının beğenisine sunan Reyhan Karaca'nın albümünde Zeynep Dizdar, Fettah Can, Metin Özülkü, Genco Arı gibi isimlerin imzası yer aldı. Albümde sekiz parça ile iki remix çalışmasına yer veren sanatçı, albümünün çıkış şarkısı olarak "Aman Diyorum" isimli çalışmasını seçti.

2008 yılında özel bir tv kanalında; şarkıcı, oyuncu ve radyocuların katıldığı İmza-lı Yorum isimli TV programını bir sezon boyunca kendisi hazırlayıp sundu.

16 Eylül 2009'da "Sevmeyi Bilmeyen Adam" isimli maxi single çıkarttı. İki şarkıdan oluşan single Seyhan Müzik etiketiyle çıktı. Albümün ilk klibi olan "Sevmeyi Bilmeyen Adam" isimli şarkının klibi Serdar Seki tarafından çekildi. Sanatçıya klibinde Özgür Özberk eşlik etti.

2009 yılında Dünya Radyo'da radyo programına başladı. Her cumartesi Reyhan Karaca Sizlerle ismiyle dinleyicileriyle buluşan Reyhan Karaca programında her hafta farklı bir ünlü ismi ağırladı. Program yaklaşık 4 yıl sürdükten sonra Dünya Radyo nun yayın politikasını değiştirmesiyle beraber 21 Ekim 2011 de sona erdi.

8 Ekim 2010 tarihinde Yeniden isimli maxi single albümünü DMC etiketiyle çıkarttı. Albümün prodüktörlüğünü Şehrazat, aranjörlüğünü ise Onur Betin üstlendi. Albüm Şehrazat ve Bülent Yetiş imzalı iki şarkının yanında, Yasin Keleş ve Ozan Yılmaz'ın aranje ettiği şarkıların farklı versiyonlarıyla beraber toplam dört şarkıdan oluşmaktadır. Albümün vokallarinde ise Kemal Doğulu, Ali Güven, Şehrazat ve Bülent Yetiş yer almaktadır. Albümün ilk klibi Salih Singin yönetmenliğinde "Yeniden"e çekildi. Klipte Reyhan Karaca'ya Ali Güven eşlik etti.

Karaca 2011 yılında oyunculuk çalışmalarına ağırlık vererek, Kanal D'de yayınlanan Kanıt ve TRT 1'de yayınlanan Kayıp Aranıyor dizilerinde konuk oyuncu olarak rol aldı. Kardeşi Fatih Karaca'yı 2010 yılında kanser sebebiyle kaybetmesinin ardından sosyal sorumluluk projelerine daha çok ağırlık vermeye başladı. Bu amaçla Sudan, Somali, Pakistan gibi ülkelere uzun süreli geziler planlayarak yardıma ihtiyacı olan insanlara el uzattı. Ayrıca hasta ve hasta yakınlarına destek olmak için Prof. Dr. Harzem Özger ile KİTDER (Kemik İskelet Tümörleri Derneği) kuruldu.

2012 yılında oyunculuk çalışmalarına daha çok yoğunlaşan Karaca, Abdullah Şahin Nokta Tiyatrosu ekibine dahil olarak Öldüm Öldüm Dirildim adlı kabare oyununda Abdullah Şahin, Merve Sevi, İpek Tanrıyar, Ali Yaylı ve İrem Mercan gibi oyuncuların rol aldığı tiyatro oyununda başrol oynadı.

2 yıl aranın ardından 5 Haziran 2012 tarihinde Yaz isimli maxi single albümünü Ossi Müzik etiketiyle çıkardı. Albümün prodüktörlüğünü Hakan Eren, müzik direktörlüğünü Alper Atakan üstlendi. Albümde Emel Müftüoğlu'nun 1994'te söylediği, bir Şehrazat cover'ı olan "Sevmek En Büyük Devlet" ile bir Zeki Güner bestesi olan "Yüz Yıldır Yalnızım" bulunmakta.

2013 yılında Türkiye'nin ilk ünlüler orkestrası olan Extra Orchestra kuruldu. Hepsi kendi müzik entrümanını profesyonelce çalabilen ünlü sanatçıların oluşturduğu ünlüler orkestrası Reyhan Karaca, Harun Kolçak, Ferda Anıl Yarkın, Metin Özülkü, Asım Ekren, Hazım Körmükçü, Sibel Alaş ve Feyyaz Kuruş'tan oluşmaktadır.

2014 yılında Extra Orchestra albümünde yer alan söz ve müziği Cihan Güçlü, aranjesi Alper Atakan'a ait Hep Mi Dertliyiz teklisi Pasaj Müzik etiketiyle yayınlandı. Albümün ardından Extra Orkestra 2014 yılında çalışmalarını sonlandırdı.

13 Ocak 2015 tarihinde prodüktorlüğünü Isaac Angel'ın yaptığı, sözleri Murat Güneş, müziği ve düzenlemesi Amerikalı müzisyen James Hayden Gallagher (Arpeggio)'ya ait Sobe isimli teklinin yapımını GNL Entertainment, dağıtımını ise DMC üstlendi. Şarkının stüdyo kayıtları New York'ta gerçekleşti. Karaca'nın imaj değişikliğine gittiği şarkının video klibi Philadelphia ve New York'ta çekildi.

13 Mayıs 2015 tarihinde çıkan söz ve müziği Ayla Çelik, aranjesi yine Amerikalı müzisyen James Hayden Gallagher (Arpeggio)'ya ait Şans isimli tekli Doğan Music Company (DMC) yapımıyla yayınlandı. Şarkının stüdyo kayıtları New York'ta gerçekleşti. Sanat ve imaj Yönetmenliğini Isaac Angel'ın, klip yönetmenliğini Gökhan Özdemir'in üstlendiği klibin çekimleri New York-Cape May, New Jersey / Philadelphia'da gerçekleşti.

5 Ocak 2016 tarihinde TRT Kent Radyo İstanbul'da Reyhan Karaca ile Başarı Öyküleri isimli radyo programına başladı. Sanatçı programında her hafta farklı sektörlerden ünlü bir konuğun başarı öykülerine ışık tutuyor.

20 Nisan 2016 tarihinde sözleri Berksan'a, bestesi Turaç Berkay Özer ile Berksan 'a ait olan Kelebek isimli tekli Doğan Music Company (DMC) yapımıyla yayınlandı. Şarkının klip çekimleri Amerika'da ve Türkiye'de Gökhan Özdemir'in yönetmenliğinde çekildi.

7 Mayıs 2018'de sözleri ve müziği Selahattin Erhan'a, düzenlemesi Okan Akı'ya ait olan Roma isimli tekli Yaşar Kekeva Plakçılık yapımıyla yayınlandı. Beykoz kundura fabrikasında Gökhan Özdemir yönetmenliğinde çekilen klipte Karaca'ya dansçılar ve model Ali Yücel eşlik etti.

Single Çalışmaları

  1. 2009 - Sevmeyi Bilmeyen Adam
  2. 2010 - Yeniden
  3. 2012 - Yaz
  4. 2014 - Hep Mi Dertliyiz
  5. 2015 - Sobe
  6. 2015 - Şans
  7. 2016 - Kelebek
SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon