Samime Sanay

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Albümler 

Samime Sanay Kimdir

Samime Sanay

( 1946, Ankara), Türk Sanat Müziği sanatçısı, öğretmen. 33. Türkiye Hükûmeti'nde Kültür Bakanlığının tavsiyesiyle verilmeye başlanan Devlet Sanatçısı unvanına 1998'de lâyık görülmüştür. 

Kariyeri

Sosyal Hizmetler Akademisi'nde okuduğu yıllarla radyo yılları çakışır. 1966'da sosyal hizmetler mütehassısı olarak mesleğini sürdürmek hem de radyoda sanatçı olarak çalışmak için Ankara Radyosu sınavlarına girer. Fakat personel yasası öğretmenlik dışında buna cevap vermediği için Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin Pedagoji bölümünü bitirdi. Kısa bir süre sosyoloji hocalığı yapmış, bu arada annesini ve babasını art arda kaybetti. Yine aynı dönem doktora yapmaya karar verdi.

İlk yılları

İlk albümünü 1977 yılında Tam Plakçılık'tan çıkardı. Bütünüyle klasik eserlerden oluşan bu albüm sanatçıya fazla bir popülerlik getirmedi. .TRT bünyesinde 15 yıl süren müzik eğitimi ve uygulaması akabinde 1981'de Ankara Radyosundan istifa ederek İstanbul'da assolist olarak sahneye çıktı.Sahnedeki başarısını plak dünyasında da kanıtlamak isteğiyle Kervan Plak ile anlaşarak 1984 yılında Beni Hatırla ve 1985 yılında Sevgi Üzerine Sohbet adlı çok satan ve sevilen albümleri ile iki Altın Plak Ödülü aldı. Çok sesli hafif Türk sanat müziğinin önde gelen kadın sanatçısı olarak daha çok Erdoğan Berker besteleri üzerinde yoğunlaştı.

İçli, yanık, duygusal yanı ağır basan bir yorumu olan sanatçı seksenli yıllarda ve doksanların başlarında hayli popülerlik kazandı. İzmir Fuarı ve Maksim Gazinosunda bir dönem assolistlik de yaptı. 1986 yılında Yudum Yudum Sevdayım, 1988 yılında Sevgi Bağları, 1990 yılında Sarsam Diyorum/Seviyor, 1993 yılında ise Ben Sana Mecburum diğer yayınlanan albümleridir. Sahne çalışmalarını yurt içi ve yurt dışı konserleriyle sürdürdü. 1998'de Devlet Sanatçısı unvanını aldı. 1993'te yayınlanan Ben Sana Mecburum adlı albümünden sonra Türk müziğindeki genel durgunluk ve gerilemenin de etkisiyle uzun bir sessizlik dönemine girdi. 2006 yılında alaturka eserleri popüler tarzda senfonik olarak yorumlayarak hazırladığı Hoşgeldin Aşk adlı albümüyle yeniden adından söz ettirdi.

Özel hayatı

Son master sınavından çıktıktan iki gün sonra Edip Aktaş ile evlenen Samime Sanay, eşi istemediği için doktorayı yarıda bıraktı fakat radyo kariyerini devam ettirdi. 1979 yılında bu evliliğinden oğlu Anıl dünyaya geldi. Edip Aktaş'tan doksanlı yıllarda boşanmıştır.

SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon