Suat Suna

Müzik

İNDİRMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ .. !CLICK THE ALBUM TITLES TO DOWNLOAD .. ! YOUTUBE'dan DİNLEMELERİNİZ SIK SIK REKLAMLARLA KESİLECEKTİR.  KESİNTİSİZ DİNLEMEK İÇİN ALBÜM BAŞLIKLARINI TIKLAYARAK ONLINE DİSKTEN DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM   

Albümler 

Suat Suna Kimdir

HAYATI

Türk pop müziği sanatçısı Suat Suna, 26 Mayıs 1975 İstanbul doğumludur. Babası keman üstadı Mehmet Sait Suna, annesi avukat Tomris Suna ve kardeşi de klarinet sanatçısı Selçuk Suna'dır. Sanatçı 4 yaşında keman öğrenmeye başlar. Okuluyla eş zamanlı olarak devam ettiği İstanbul Üniversitesi Konservatuvarı Keman Bölümünden 1992 yılında mezun olan sanatçı Saint Benoit Fransız Lisesini 1994 yılında bitirir. 1994 yılında kazandığı İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisine, küçük yaştaki ağır çalışma temposu yüzünden 3. sınıftan sonra devam edemez. Daha sonra 1998 yılında tekrar üniversite sınavına girip kazandığı Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesinden, 2002 yılında mezun olur.
Profesyonel müzik yaşamına daha lise yıllarında başlayan Suat Suna, Milliyet gazetesinin liseler arası müzik yarışmalarında çok sayıda birincilikler alır. 1992 yılında Beyaz Güvercin Şarkı Yarışmasında 2.lik ödülü, 1993 yılında Pop Show yarışmasında 1., 2. ve 4.lük ödüllerini alır.
Bu yarışmaların ardından birçok müzik firmasından teklif alan Suat Suna'nın güzel şarkıları, insanları adeta büyüler. Sanatçı, ilk albümü olan 'Ansızın Çektin Gittin'i Ali Kocatepe'nin prodüktörlüğünde, Bir Numara Müzik ve Raks Müzik ortaklığında 1993 yılında piyasaya sürer. Büyük bir başarı yakalayan ve 1 milyona yakın tiraj elde eden bu albüm, sanatçının ilerleyen zamanlarda, ülkenin en değerli bestecilerinden biri olarak kabul edileceğinin de bir göstergesi olur.
Daha sonra sırasıyla Sözüne Kanmam, Hasret Feneleri, Rüyam ve Sen, Yapamam Sensiz, Yolun Açık Olsun, Sana Haksızlık Ettim, Su Damlası, Leyla, ON ve Aşkın Adı albümlerini piyasaya süren sanatçı, Türkiye'nin dört bir yanında, konserlerinde de sevenleriyle buluşur.
2002'de Suat Suna, kariyerindeki en önemli albümlerden biri olan 'Su Damlası'nı sevenleriyle buluşturur. Bu albümün hit parçası olan, sözleri Kayahan'a, müziği ise kendisine ait olan unutulmaz eser 'O Lelli' ile sanatçı, yıl boyunca 100'e yakın konser verdi. Şebnem Schaefer'in de rol aldığı çok ses getiren video klibi ile uzun süre konuşulan bu şarkı, 2000'li yılların en sevilen şarkılarından biri olur.
Sanatçı, Ağustos 2007'de başladığı vatani görevini, Ocak 2008'de bitirir.
Suat Suna birçok ünlünün albümüne de gerek eserleri, gerek aranjörlüğü, gerekse de enstrümanıyla katkıda bulunmuştur. Bunlar arasında; Kayahan, Işın Karaca, Aşkın Nur Yengi, Fatih Erkoç, Hülya Avşar, Asya, Yıldız Tilbe ve Nalan sayılabilir. Sanatçının söz ve müziği kendisine ait 150'yi aşkın eseri vardır ve müzik çalışmalarına, günümüzde de ara vermeksizin devam etmektedir.
Suat Suna evli ve iki çocuk babasıdır.

KARİYERİ

1993

Suat Suna 1993 yılında Show TV'de düzenlenen PopShow 93 yarışmasına katılır. Bu yarışmaya katıldığında henüz 18 yaşında bir gençtir. Sanatçı, yarışmadaki duruşu ile 7'den 70'e tüm halkın sevgisini ve saygısını kazanır. Nitekim yarışmada, sözleri ve müzikleri kendisine ait olan eserlerle, hem 1. hem 2. hem de 4. olarak, beste yarışmalarında bir ilki başarıp tarihe geçer. Yarışmadan sonraki ilk albümü olan 'Ansızın Çektin Gittin' sanatçıya, hem büyük bir tiraj hem de büyük bir popülarite getirir.

1994

Saint Benoit Kolejinden 1994 yılında mezun olan Suat Suna yeni albüm çalışmalarına başlar. Emre Plak'tan 2. albümü olan Sözüne Kanmam'ı piyasaya sürer. Büyük başarı elde eden bu albümden de, 'Son Bir Defa', gibi hit parçalar çıkmıştır.

1995

Yeni bir albüm hazırlayan Suat Suna'nın, kariyerinde ilk defa Kayahan'la çalıştığı senedir. Hit parçası 'Hasret Fenerleri' Kayahan sözleri taşımaktadır. Bu eser büyük usta için de, başka bir bestecinin eserine söz yazması itibarıyla bir 'ilk' olma özelliği taşımaktadır. 'Yalan Değil', 'Aramızda Uçurumlar' gibi ölümsüz hitleri barındıran bu albüm, sanatçının yıllarca beraber çalışacağı müzisyen dostu İskender Paydaş'la da çalıştığı ilk albümdür.

1996

Suat Suna 1996 yılının son aylarına doğru Tempa Foneks etiketiyle piyasaya sürdüğü 'Rüyam ve Sen' albümü, 'Allah'ından Bul' ve o yıl Hülya Avşar'ı da zirveye taşıyan 'Sensiz Kaldım' adlı hit eserleriyle müzikseverlerin arşivinde yer almıştır.

1998

Sanatçı bu yıl, Erguvan Yılları ve Ayşecik adlı dizilerin müziğine imza atar. Ayrıca oyunculuk deneyimini de ilk kez başrolünü Yeşim Büber'le paylaştığı Zeynep isimli Show TV dizisinde yaşar. Nisan ayına doğru yine Tempa Foneks etiketiyle Yapamam Sensiz adlı 5. albümünü piyasaya sürer. Albüm, söz ve müzikleri tümüyle sanatçıya ait olan 10 eser barındırır ve bu albümün hit eseri olan 'Bir Ben Yapamam Sensiz' de popüler müzik tarihinde yerini alır.

1999

Suat Suna Prestij Müzik Kuruluşlarından 'Orijin Müzik' etiketi ile 6. albümü olan 'Yolun Açık Olsun'u piyasaya sürer. Ve albüm kayıtlarını kendi stüdyosunda gerçekleştirir. Sanatçının çok sevilen ve içinde 'Zor Bulursun' gibi hit bir şarkı barındıran bu albümü, 1999 yılının en iyi yapımları arasında yerini alır.

2000

Sanatçının Prestij Müzik etiketiyle piyasaya sürdüğü 7. albümü 'Sana Haksızlık Ettim', yine aynı yılın en çok ilgi gören albümlerinden biri olmayı başarır. Sanatçı artık ciddi bir hayran kitlesi olduğunu kanıtlamıştır.

2002

Tarihler 2002'yi gösterdiğinde, Suat Suna kariyerindeki en önemli albümlerden biri olan 'Su Damlası'nı sevenlerinin beğenisine sunar. Bu albümün hit parçası olan, sözleri Kayahan'a, müziği kendisine ait olan unutulmaz eser 'O Lelli' ile sanatçı, yıl boyunca 100'e yakın konser verir. Gerek son derece farklı keman melodileri, gerekse de Şebnem Schaefer'in rol aldığı çok ses getiren video klibi ile uzun süre konuşulan bu şarkı, 2000'li yılların en sevilen şarkılarından biri olur.

2004

Büyük usta Kayahan'ın, kariyerinde ilk defa, kendi arzusuyla Suat Suna'ya prodöktör olması tüm müzikseverlerin dikkatini çeker. DMC Müzik ortaklığıyla bizzat kendi şirketi K MAJÖR imzasıyla albümün yapımcılığına imza atan Kayahan, daha sonraki yıllarda da, Suat Suna'nın 'Leyla' albümündeki katkılarıyla ne kadar iftihar ettiğini ve genç sanatçının buna ne kadar layık olduğunu defalarca yazılı ve görsel medyada dile getirir. Albümün hitlerinden olan ve videosu Amsterdam'da çekilen 'Evi Terk Ettim' şarkısı ise, Suat Suna tarafından, 'gözbebeği şarkım' diye anılacaktır.

2006

2006 yılına gelindiğinde ise sanatçı, kariyerinin onuncu albümü olan '10' adlı albümü Seyhan Müzik etiketiyle piyasaya sürer. Çok sevdiği babası Mehmet Sait Suna'nın sağlık sorunları (babası 31 Ekim 2007'de vefat etmiştir) sebebiyle bu albümün promosyonuyla ilgilenemez. Yine de sevenleri tarafından büyük ilgi gören bu albüm daha sonra sanatçının ağzından, 'ihmal ettiğim evladım' olarak anılır.

2009-2010

Sanatçının bizzat kendi şirketi olan Suat Suna Müzik Yapım etiketiyle piyasaya sürdüğü albümü 'Aşkın Adı' müzikseverlerden kısa sürede çok büyük ilgi görür. Sanatçının özel hayatındaki çeşitli sebepler nedeniyle uzun bir süre ekranlara da ara verdiği bir sürecin ardından, müzik piyasası bu albümle yeniden 'Romantik Prens'ine kavuşur. İçinde sevgili babasına ithafen yazdığı 'Babam İçin' adlı ağıt eseri de barındıran bu albüm, çok kısa zamanda Türk pop müzik tarihinin klasiklerinden biri olacağını göstermiştir.

2013

Sanatçı suskunluğunu Fizy ve Vestel iş birliği ile 14 Şubat Sevgililer Günü için yazdığı şarkısı Senden Başka ile bozdu, şarkı fizy.com da ilk gün bir rekor kırarak 200.000 kişiye gönderildi. Suat Suna'nın yeni single'ı "Senden Başka" Suat Suna Müzik Yapım etiketi ile çıktı.

2014-5

Sanatçı uzun zamandır hazırladığı romanını Alfa Yayınları'ndan yayımladı. Kitabına "İhanet" adını koydu. Sanatçı yeni albüm çalışmalarına devam ederken Kayahan'ı anma albümünde "Yoksun Sen" adlı şarkıyı seslendirdi.

2017

Profesyonel müzik hayatının 24. yılında 12. albümü "Seni Buldum"u 14 Şubat 2017'de piyasaya sürdü. Albüm Seyhan Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü. İlk klibini de albümle aynı adı taşıyan Seni Buldum şarkısına çekti.

Dizi Kariyeri

Sanatçı,1998 yılında Erguvan Yılları adlı TV dizisinin müziklerini yaparak bu alandaki kariyerine başlamıştır. Ardından Ayşecik dizisinin müziklerini yapmış ve Zeynep adlı TV dizisinde de oyunculuk deneyimi yaşamıştır.

Diskografi

Suat Suna diskografisi

1993 Ansızın Çektin Gittin Bir Numara Plak 1.000.000
1994 Sözüne Kanmam Emre Müzik 750.000
1995 Hasret Fenerleri Emre Müzik 1.500.000
1996 Rüyam ve Sen Tempa Foneks Müzik 500.000 
1998 Yapamam Sensiz Tempa Foneks Müzik 500.000 
1999 Yolun Açık Olsun Prestij/Orjin Müzik 800.000
2000 Sana Haksızlık Ettim Prestij Müzik 950.000
2002 Su Damlası Prestij Müzik 350.000
2004 Leyla DMC 150.000
2006 ON Seyhan Müzik 10.000
2009 Aşkın Adı Suat Suna Müzik Yapım 100.000
2013 Senden Başka Suat Suna Müzik Yapım 200.000 (fizy.com'daki satış rakamı)
2017 Seni Buldum Seyhan Müzik

Suat Suna Müzik Yapım

Suat Suna'nın 1994 yılında hayata geçirdiği müzik yapım kuruluşudur. Sanatçının sahne işleriyle uzun süre aktif olan şirket, 2009'un son ayında piyasaya sürülen 'Aşkın Adı' albümüyle yapımlar da üretmeye başlamıştır. Şirket 1 Nisan 2010 Tayfun Hancılar'ın Aldırma albümünü de yayınlamıştır.

Şirketten Çıkan Albümler

  • Suat Suna Aşkın Adı => 18 Aralık 2009
  • Tayfun Hancılar Aldırma => 1 Nisan 2010
SOSYAL PAYLAŞIMLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
SOSYAL AĞLAR
Icon Icon Icon Icon Icon Icon